Milliók alszanak péntektől a Mekka környéki sátrakban

Vágólapra másolva!
Pénteken megkezdődött az iszlám hívők egyik legszentebb ünnepe, a mekkai zarándoklat. A háromnapos rituális ünnepre közel kétmillió ember érkezett a szaúd-arábiai városba, ahol a hatóságok tűzálló sátorvárossal, húszezer busszal és napi tízmillió darab kenyérrel várják a zarándokokat.
Vágólapra másolva!

Az iszlám öt alappillérének egyike a Hadzs, avagy a mekkai zarándoklat. Minden mohamedánnak - ha anyagi helyzete és egészsége engedi - életében legalább egy alkalommal el kell zarándokolnia Mekkába, Mohamed próféta szülővárosába. A zarándoklat három napig tart, és rítusai évszázadok óta változatlanok. A zarándoklat ebben az évben január utolsó péntekének reggelétől vasárnap estig tart. A szaúdi hatóságok adatai szerint kedd estig már 1,39 millió zarándok lépett be az országba, és ötszázezer ember kelt útra az országon belül. Összességében ezen a hétvégén kétmillió zarándok keresi fel a Mekka környéki szent helyeket.

Mekka több szempontból is kulcsfontosságú hely az iszlám számára. A zarándoklat egyrészt emléket állít a "Mohamed futása" néven emlegetett eseményre: időszámításunk szerint 622-ben Mohamedet és követőit elűzték a pogányok szülővárosából, és ő Medinába menekült. Mohamed később kétszer is visszatért a városba, elsőre újra menekülnie kellett, de harmadik fellépésekor megtérítette a várost. Az első száműzetéssel kezdődik az iszlám időszámítás. Mekka másik jelentőségét a Kába-kő adja. A feltehetően meteoritból származó fekete követ már jóval az iszlám előtt is kultikus tisztelettel imádták az arábiai törzsek. Az iszlám hagyomány szerint a kő annak a templomnak a sarokköve volt, melyet a Bibliából is ismert Ábrahám próféta emelt Izsákkal - illetve arab nevén Iszmáéllal - az egyetlen Isten tiszteletére. A hagyomány szerint ez volt a világ első monoteista temploma.

A zarándokok a pénteki napon felkeresik a mekkai Nagy Mecsetet, melynek udvarán van a Kába-kő. Többször megkerülik a követ, melyet csak a zarándoklat alatt lehet látni. A mecsetbe nem muzulmán ilyenkor nem teheti be a lábát. Szombaton a zarándokok megmásszák az Arafat hegyet, és meditálnak, imádkoznak a hegytetőn, átérezve Allah közelségét. Vasárnap az ördög rituális megkövezése történik - egy szimbolikus kőoszlopot kell megdobniuk a hívőknek kővel, jelezve, hogy elutasítják a rosszat.

A zarándoklat kivételes alkalom a bűnbocsánat elnyerésére: akik bűnbánóan érkeznek, azoknak Allah megbocsát. A férfi zarándokok egyforma fehér ruhában érkeznek, hogy ezzel is jelezzék, a halál után eltűnnek a földi anyagi különbségek. Zarándokok a világ minden tájáról érkeznek Mekkába. A Földön élő egymilliárd muzulmán nagy része, hétszázmillió fő Ázsiában él, de 273 millió mohamedán él még Afrikában, több mint 24 millió Európában, és két és fél millió Amerikában.

Fotó: EPA
Fotó: EPA

A zarándoklat körülményeinek biztosítása évek óta a szaúdi állam feladata. A királyság belügyminisztériuma hatalmas sátorvárost épített a Mekka közelében fekvő Minában. A sátrak tűzálló ponyvából készültek, néhány évvel ezelőtt súlyos tragédiát okozott, amikor kigyulladt egy sátor. Mina és Mekka között húszezer busz szállítja a zarándokokat, de a tömeg miatt így is csak az idősek és a gyerekek használják a járműveket. A sátortáborban csak kétkerekű járművel szabad közlekedni, kivéve a hatóság víz- és ételosztó járműveit. Élelmet tízezer ponton lehet kapni, és naponta tízmillió darab kenyeret sütnek erre az alkalomra a szaúdi pékek. Összesen 81 ideiglenes egészségügyi központot állítottak fel a környéken, és 2000 mentőautó áll folyamatos készenlétben.

Idén különösen látványos a biztonsági szolgálat jelenléte, mert csütörtökön szaúdi ügynökök tűzpárbajba keveredtek terrorizmussal gyanúsított személyekkel. A rijádi lövöldözéskor öt ügynök életét vesztette. A zarándoklat azonban békésen folyik, az ArabNews értesülései szerint a hívők elégedettek az udvarias és segítőkész biztonságiakkal. Eddig egy baleset történt: egy középkorú egyiptomi nőt elgázolt egy autó a Mekka-Mina úton, és életét vesztette.

Magyari Péter