A galambokat is irtják a madárinfluenza miatt

Vágólapra másolva!
Szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be több, madárinfluenza által érintett ázsiai országban. Thaiföldön - ahol négy újabb gyanús esetről számoltak be - már a galambokat is irtják, az utcai árusokat pedig a madárürülék veszélyeire figyelmeztették. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívta fel a figyelmet, hogy ne puszta kézzel és védőmaszkok nélkül irtsák a fertőzött állatokat. A WHO szerint a járvány nem jelent akkora veszélyt az emberekre, mint azt korábban gondolták.
Vágólapra másolva!

Négy újabb madárinfluenza-gyanús esetről számoltak be pénteken a thaiföldi hatóságok. A hírt Szomkid Dzsatuszripitak miniszterelnök-helyettes jelentette be, azt is közölve, hogy újabb személy halt bele időközben a fertőző betegségbe. Első ízben fordult elő a járvány kitörése óta, hogy fertőzést jeleztek az ország turisták által sűrűn látogatott déli részéről is.

Thaiföldön eddig 12 emberi megbetegedést észleltek. Heten meghaltak a megfertőződött személyek közül, köztül két hatéves kisfiú. Egy vírushordozó hétéves gyerek állapota válságos.

Bangkokban közben arra hívták fel az utcai élelmiszerárusok figyelmét, hogy vigyázzanak a vezetékeken felettük ülő madarakra, mert azok ürüléke is terjesztheti a fertőzést. A thaiföldi fővárosban galambirtó kampány is kezdődött.

Más madárinfluenza által sújtott ázsiai országokban is szigorú óvintézkedésekről tettek bejelentéseket. A vietnami mezőgazdasági minisztérium állatorvosi osztályának vezetője a Thanh Nien című lapnak adott nyilatkozatában kijelentette: ha szükséges, az ország teljes baromfiállományát kiirtják, hogy megfékezzék a járvány terjedését. Vietnamban eddig nyolc ember halt meg madárinfluenzában.

Kínában Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kormányfő felszólította az egészségügyi illetékeseket, hogy adjanak őszinte tájékoztatást a lakosságnak a betegségről. Tavaly ugyanis az országból kiinduló atípusos tüdőgyulladás (SARS) terjedését részben az idézte elő, hogy a hatóságok sokáig titkolták a járványt. A felszólítás pénteken valamennyi országos napilap első oldalán jelent meg.

Tajvanon elrendelték, hogy az újévi szünet utáni iskolakezdéskor mérjék a diákok lázát, és minden lázas diákot küldjenek haza.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra hívta fel a figyelmet, hogy nem elég a fertőzött állatállomány kiirtása, a fertőzött állomány megsemmisítésében részt vevő embereknek mindent meg kell tenniük a fertőzés elkerülésére. Több ázsiai médium mutatott be embereket, akik puszta kézzel, védőmaszk nélkül földelték el a leölt állatok tetemeit, vagy tették zsákba a még élő fertőzötteket.

Maria Cheng, a WHO fertőző betegségekkel foglalkozó részlegének szóvivője szerint védőeszközök nélkül könnyen belélegezhető a végzetes vírus, ezért ajánlatos a fertőzött állatok megsemmisítésében részt vevő személyeknek védőmaszkot, kesztyűt és egyéb védőöltözéket viselni.

A WHO szerint az Ázsiában kitört madárinfluenza kórokozója legalább április óta jelen van a szárnyasokban. Ez azt is jelenti, hogy a hosszú idő alatt a vírusnak számos alkalma lett volna genetikai kombinációba lépni humán vírusokkal, de ebben nem volt sikeres.

A WHO ezt a járvánnyal kapcsolatban mindenképpen jó hírnek minősíti, ugyanakkor szakértők továbbra is úgy vélik: csak idő kérdése, hogy a szárnyasokat megtámadó vírus tömegesen emberi influenzavírussal találkozzék.