A kelet-európai romákkal riogatják a briteket

Vágólapra másolva!
Két, nagy példányszámban megjelenő brit bulvárlap is kiemelt helyen foglalkozott a kelet-európai romahelyzettel. Szerintük május 1-je, a közép-európai országok EU-s csatlakozása után hatalmas, sok százezres menekültáradat várható az ottani szegények, elsősorban a romák köréből. Egy magyar roma polgárjogi vezető bulvár kategóriába tartozó rémhírterjesztésnek minősítette a brit lapok írásait. Szerinte Magyarországról nem mennének el a romák.
Vágólapra másolva!

A The Sun riportere Lengyelországban és Szlovákiában járt tapasztalatokat szerezni, ahol szerinte a romák már számolják a napokat, hogy mennyi van hátra az EU-s csatlakozásig. Állítása szerint a kelet-európai szegénység elől romák ezrei készülnek a jobb élet reményében Nagy-Britanniába menekülni. Anglia ugyanis - más EU-tagokkal ellentétben - egyből megnyitja munkaerőpiacát a csatlakozó országok munkavállalói előtt. "Ugyanolyan egészségügyi, oktatási, nyugdíj és jóléti ellátásra lesznek jogosultak, mint mi" - írja a The Sun (valójában az uniós állampolgárok közül is csak azok kapnak a britekkel azonos szociális ellátást, akik legálisan élnek Nagy-Britanniában, és törvényes jövedelmük van).

"50 ezer roma él Lengyelországban, és valamennyien (ez a szó vastag betűkkel szerepel a cikkben) csatlakozni kívánnak a már Angliában levő 6 ezer társukhoz" - idéz egy lengyel roma vezetőt a The Sun. Szlovákiában mintegy 650 ezer roma él, a becslések szerint 40 százalékuk elhagyná az országot. A bulvárriporter beszámol a romákat ért üldöztetésekről, hátrányos megkülönböztetésről, valamint a nyomorúságos körülményeikről. "Mindenemet el fogom adni, hogy eljussak Angliába" - nyilatkozott egy lengyel roma a riporternek.

A The Sun szerint nemcsak a romák, hanem sok más, szintén szegénységtől sújtott kelet-európai is Angliában akar élni. "Írtam a minisztereknek, hogy azokat az országokat, amelyek nem javítják a romák életkörülményeit, ne fogadják be az EU-ba" - nyilatkozta egy brit munkáspárti képviselő, aki Szlovákiát hozta fel példának.

A The Sunday Times Csehországra koncentrált: helyi roma vezetőkre hivatkozva azt írta, hogy 100 ezer cseh roma indulhat Nagy-Britanniába. A lap szerint a brit belügyminisztérium különösebb hírverés nélkül felkérte a Nemzetközi Migrációs Szervezetet, hogy kezdjen felvilágosító kampányt a mintegy negyedmillió cseh roma körében, amelyben bemutatják "a brit élet árnyoldalait". A tárca ezt megerősítette, de közölte, hogy továbbra is legfeljebb évi 5-13 ezer bevándorlóra számít az új tagállamokból.

Bulvár kategóriába tartozó rémhírterjesztésnek minősítette a brit lapok írásait a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője, Horváth Aladár, aki szerint ily módon próbálják a megszorító intézkedések bevezetését elősegíteni. "Nem tartom valószínűnek, hogy a hazai romák nagyobb számban mennének Nagy-Britanniába, mivel egyrészről vélhetően nincs ott olyan hatalmas mennyiségű munkalehetőség, másrészről pedig ragaszkodnak a szülőföldjükhöz, még ha nem is olyan könnyű itt az élet" - mondta. Horváth szerint kétséges az is, hogy más közép-európai országokból romák százezreinek kivándorlása várható.

Az elmúlt öt évben a "roma-exodus" miatt több nyugat-európai ország ideiglenes vízumkényszert vezetett be (elsősorban) Szlovákiával szemben, de Csehország is sok esetben felkerült a listára. Például Nagy-Britannián kívül Finnország, Dánia, Norvégia, Belgium alkalmazta ezt az intézkedést. Kanada még Magyarországgal szemben is vízumkötelezettséget rendelt el 2001 végén.