Nem bírnak a bűnbandákkal az amerikai rendőrök

Vágólapra másolva!
Egyre veszélyesebbé válnak az amerikai bűnbandák, a rendőrök pedig nem tudnak mit kezdeni az egyre szaporodó bűnszervezetekkel - írja a The New York Times. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy Chicagoban a különböző bandák 1300 gyilkosságot követtek el alig 5 év alatt, miközben a maffia és más hagyományos bűnszervezetek együtt 1000 embert öltek meg 80 év leforgása alatt. A lap szerint a rendőrök nem tudják visszaszorítani a bandákat. Ha fellépnek ellenük, csak még tovább növekszik tekintélyük, még erősebbek lesznek.
Vágólapra másolva!

Egyre nagyobb problémát okoznak az amerikai rendőröknek a városi bandák - írja a The New York Times. Bár más bűncselekmények száma az elmúlt évtizedben folyamatosan csökkent, az utcai bandaháborúk és a kisebb-nagyobb bűnszervezetek által elkövetett gyilkosságok egyre gyakoribbak.

A lap szerint a bandák által elkövetett gyilkosságok száma 1999-2000 között több mint 50 százalékkal emelkedett. Bár Los Angelesben a rendőrség különleges erőfeszítéseinek köszönhetően kezdenek visszaszorulni, a gyilkosságok, azok közel felét még mindig a bandák követik el. Tavaly Chicago vezette az Egyesült Államok városai közül a gyilkossági statisztikákat. Bár itt is sikerült némileg visszaszorítani a bűnözést, így is 599 gyilkosságot követtek el.

A The New York Times által idézett kriminológusok szerint azonban a Chicago-i és Los Angeles-i bűnözési statisztikák javulása nem azt jelenti, hogy a gonosztevők eltűnnek Amerikából. Vélhetően más városokban települnek át. A szakértők ráadásul - akik csak egyszerűen "belföldi terroristáknak" nevezik a bandatagokat - úgy vélkik, hogy a bűnüldözésnek egyelőre nincs hatékony fegyvere a bandák visszaszorítására.

A probléma súlyát jelzi, hogy míg Chicagoban a maffia és más hagyományosnak nevezett bűnszervezetek az elmúlt 80 év alatt 1000, addig a bandák csak az utóbbi 5 évben 1300 gyilkosságot követtek el. "Ha lecsapsz egy-egy nagyobb bandára csak azt éred el, hogy még erősebbnek érezzék magukat a tagjai és még több tiszteletet szerezzenek maguknak. Pont ezek miatt a dolgok miatt választják a fiatalok a bandákat" - nyilatkozta a New York Times-nak a téma egyik szakértője.