XXL amerikai nagykövetség épül Bagdadban

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok legnagyobb nagykövetségének létrehozására készül Bagdadban. A leendő diplomáciai képviseletnek a megszállás befejezése után több mint 3 ezer diplomatája és alkalmazottja lesz a The Washington Post pénteki száma szerint.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok egyiptomi nagykövetségén ugyan több mint hétezren dolgoznak, de nagy többségüknek nincs diplomáciai státusa, a bagdadi nagykövetségnek lesz viszont a legnépesebb diplomáciai személyzete a világon - írta a lap a külügyi tárcára hivatkozva.

Az Egyesült Államok vezette Ideiglenes Koalíciós Hatóság a tervek szerint június 30-án adja át a hatalmat az iraki ideiglenes kormánynak. Az Irakkal kapcsolatos felelősség ezzel a Pentagontól átkerül a külügyminisztériumhoz, amely a nagykövetségen keresztül segíteni fogja az irakiakat az első szabadon megválasztott demokratikus iraki kormány megalakításában és az alkotmány kidolgozásában.

Az iraki szuverenitás helyreállítása után az első lépés a diplomáciai kapcsolatok újrafelvétele lesz. Amerika megszálló hatalom ugyan, de a Kuvait elleni iraki invázió után, 1991-ben megszakadt diplomáciai kapcsolatokat hivatalosan még nem állították helyre. A másik fontos teendő a hatalom átadása után az amerikai katonai jelenlét feltételeinek a szabályozása lesz. A megszállás időszakának lezárulta után is várhatóan több mint százezer amerikai katona marad Irakban.

A lap forrása a még tisztázandó kérdések közé sorolta, hogy az amerikai csapatok milyen parancsnokság alá kerülnek: egy többnemzetiségű erő részeiként az ENSZ, vagy a NATO parancsnoksága alá kerülnek, esetleg viszonylag önálló erőt alkotnak majd az iraki kormánnyal kötött egyezmény értelmében.

Colin Powell amerikai külügyminiszter nemrég úgy nyilatkozott, hogy Washington az elkövetkező hat hónapban erőteljesen szorgalmazni fogja a nemzetközi részvétel kiszélesítését az iraki stabilizálásban. A tervek szerint az amerikai diplomaták zöme továbbra is Szaddám Huszein exelnök Köztársasági Palotájában marad. A volt diktátor rossz emlékeket ébresztő főhadiszállásának lélektani tehertétele miatt azonban a nagykövetség hivatalosan egy másik épületben lesz és névleg ott fog működni. Fontolgatják egy új nagykövetség építésének a tervét is, de a kivitelezés 3-5 évet venne igénybe.

Az amerikai külügyi tárca az elkövetkező időben diplomatákat fog toborozni a bagdadi nagykövetségre. Irak amerikai kormányzójának, Paul Bremernek a csapatában többnyire nem hivatásos diplomaták, hanem viszonylag tapasztalatlan, az arab nyelvet nem ismerő fiatalok, jórészt politikai kinevezettek dolgoznak. Sokan közülük már távoztak, vagy távozni szándékoznak, egyebek között azért, hogy bevessék magukat az elnök újraválasztási kampányába.