Líbia határidőt szab Washingtonnak

Vágólapra másolva!
Líbia miniszterelnöke felszólította az Egyesült Államokat, hogy ne késlekedjen a jutalommal titkos fegyverprogramjainak feladásáért, ellenkező esetben nem folyósítja a Lockerbie merénylet áldozatainak megítélt kártérítést.
Vágólapra másolva!

Sukri Ghanim kormányfő Tripoliban a New York Times pénteki számának nyilatkozva figyelmeztette Washingtont, hogy ha május 12-ig nem oldja fel a Líbia elleni szankciókat, az ország nem folyósítja a Lockerbie merényletért vállalt jóvátétel hátralévő összegét, az áldozatonként járó további 6 millió dollárt.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia december 10-én kötött megállapodást Líbiával, amelyben Tripoli vállalta tiltott fegyverprogramjainak a feladását. A líbiai miniszterelnök szerint Tripoli szeretné a lehető legnagyobb fokozatra felgyorsítani nukleáris, biológiai és vegyi fegyverprogramjainak a felszámolását, hogy George Bush amerikai elnök mihamarabb arról számolhasson be a kongresszusnak: Moammer el-Kadhafi líbiai vezető maradéktalanul megsemmisítette, vagy átadta a nemzetközi ellenőröknek a tiltott fegyvereket. A szankciók gyors feloldásával az amerikai olajcégek már tavasszal visszatérhetnének az észak-afrikai arab országba. Tripoli szerint az amerikai bankokban befagyasztott líbiai javak összesen 1 milliárd dollárt tesznek ki.

Az amerikai külügyi szóvivő a lap érdeklődésére csupán Bush elnök decemberi kijelentését ismételte meg, amely szerint a tiltott fegyverprogramok felszámolása és a jóvátétel kifizetése utat nyit a kapcsolatok javításához, így a szankciók feloldásához is. A skóciai Lockerbie fölött felrobbantott repülőgépen 270 ember vesztette életét.

Líbia eddig 4-4 millió dollár jóvátételt fizetett a hozzátartozóknak egy szeptemberben aláírt megállapodás alapján. Az ENSZ ezt követően feloldotta saját szankcióit az arab ország ellen. Tripoli akkor azonban azt is kikötötte, hogy a hozzátartozók csak akkor kapják meg a teljes összeget, ha Washington nyolc hónapon belül feloldja az amerikai szankciókat és Líbiát leveszi a terrorizmust támogató országok listájáról, a jóvátétel letétbe helyezett összegét másképpen visszautalják a líbiai kormánynak.

Sukri Ghanim szavai jelezték először, hogy a december 10-én bejelentett amerikai-brit-líbiai megállapodáshoz egy ilyen határidő is tartozik. Washingtoni tisztségviselők megkérdőjelezik a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) azt a képességét, hogy hatékonyan felügyelje a tiltott líbiai fegyverek felszámolását.

A New York Times úgy tudja, hogy amerikai és brit hírszerző tisztek, valamint a Pentagon szakértői még januárban Líbiába utaznak, hogy gyakorlatilag átvegyék a leszerelés felügyeletét. Egy amerikai forrás a NAÜ-t vezető Mohamed el-Baradei főigazgató e heti líbiai látogatását önreklámozó útnak nevezte.