Atomtámadás utáni hangulat van Los Angelesben

Vágólapra másolva!
A meteorológusok hűvösebb levegőt és enyhe esőket ígérnek, amelyek segíthetnek a kaliforniai tűzvészek megfékezésében. A lángok eddig 18 embert öltek meg, felperzseltek 2000 otthont és 200 ezer hektár földterületet. Los Angeles egyes részeit füst borítja, egy ott élő magyar atomtámadás utáni helyzethez hasonlította a látványt az [origo]-nak írt levelében.
Vágólapra másolva!

Hűvösebb légáramlatok és enyhe esők várhatók a meteorológusok szerint Kalifornia tűzvészek által sújtott déli részén. A lehűlés a tűzoltók utolsó reménye a már-már kilátástalannak tűnő helyzetben. Az időjáráson kívül a szomszédos államok is segítenek, Arizona és Nevada egyaránt küldött segéderőket a tüzek elleni harchoz.

Kaliforniában jelenleg körülbelül 10 nagyobb különálló tűz tombol, egészen a mexikói Ensenadától Los Angeles elővárosaiig. A lángok eddig 18 embert megöltek, porig égettek 2000 otthont, és felperzseltek 200 ezer hektárnyi földterületet. A hatóságok szerint további áldozatokra lehet számítani, akik leégett házaik romjai között lehetnek.

100 milliárd dolláros biztosítási kárigény

Kalifornia leköszönő kormányzója, Gray Davis szerint az utóbbi fél évszázad legpusztítóbb tűzvésze elleni küzdelem költségei elérhetik a kétmilliárd dollárt is. A biztosítókhoz benyújtott kárigények mértékét 100 milliárd dollárra taksálják. George Bush katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította az érintett térséget, és szövetségi segítséget ígért. Az állam leendő kormányzója, Arnold Schwarzenegger Washingtonba utazott, hogy további forrásokért lobbizzon a lángok elleni küzdelemhez.

A gyanú szerint a tűzvészek közül többet szándékos gyújtogatás, egyet pedig valószínűleg egy eltévedt vadász jelzőtüze okozott.

Kiürítettek egy nyaralóhelyet

Kedden a közelgő tűz elől 40 ezer embert kellett kitelepíteni egy népszerű tóparti nyaralóhelyről Los Angelestől 160 kilométerre északkeletre. A tomboló erdőtűzet csak egy hegygerinc választotta el a Big Bear nevű településtől.

Tűzvész tombol Mexikó északi területein is. A mexikói hatóságok attól tartanak, hogy a tüzeknek sok illegális bevándorló - aki a zöldhatáron próbál az Egyesült Államokba jutni - is áldozatul esik.

Mint egy atomtámadás után

Fotó: EPA
Fotó: EPA

Egy Los Angelesben élő magyar arról számolt be az [origo]-nak, hogy a városban pár nappal ezelőtt még ragyogó nyári napsütés volt, ám mostanra "füstszagú a levegő, és barnás füstfelhők borítják az eget". Mint Somló Barbara írja, a levegőből hulló pernye beborítja az autókat, a nap pedig csak egy vörösen izzó korong, "nem ad ki semmi meleget és csak kevés fényt". A Los Angeles egyik elővárosban élő nő atomtámadás utáni helyzethez hasonlította a látványt.

Somló Barbara arról írt, hogy a környéken szinte mindenkinek van olyan ismerőse, akinek a tüzek miatt kellett elhagynia otthonát. Az ő egyik családi barátjának a birtoka is a tűz martalékául esett, szerencsére azonban - mint írja - a házukat és állataikat sikerült megmenteni.

A hölgy azt írja, hogy az ő környékük is "ideális" tűz szempontjából, mivel egy huzatos kanyonban laknak, amelynek csak az egyik irányba van kijárata, és amelyben teljesen kiszáradt növényzet. A házak közel állnak egymáshoz, és szűkek az utcák a nagyobb teherautók (például a tűzoltóautók) számára.

Somló Barbara szerint a Los Angelesben lakók helyzetét a tűzvészen kívül tovább rontja, hogy a városban sztrájkolnak az egyik legnagyobb tömegközlekedési vállalat szerelői, ezért nem járnak az autóbuszok, és a négy legnagyobb szupermarket dolgozói is munkabeszüntetést tartanak immár napok óta.