Bizonytalan az iraki török békefenntartás

Vágólapra másolva!
Elakadt az az amerikai terv, hogy török csapatokat is bevonjanak az iraki béketeremtésbe. Az esetleges iraki török jelenlétnek sem a török közvélemény, sem az iraki kurdok nem örülnének. A török miniszterelnök csütörtökön azt közölte, ha nem látják szívesen őket, nem küldenek csapatokat
Vágólapra másolva!

Meghiúsulni látszik az Egyesült Államoknak az a törekvése, hogy az iraki megszállásnak török csapatok bevonásával adjon muzulmán arculatot. Abdullah Gül külügyminiszter a minap kijelentette, hogy az ankarai kormánynak nem sürgős a békefenntartók vezénylése, Vecdi Gonul védelmi miniszter pedig felvetette, hogy talán nem is lenne gond, ha egyáltalán nem küldenének katonákat Irakba. A The Washington Post csütörtöki száma szerint egy ilyen döntést a törökországi közvélemény megkönnyebbüléssel fogadna, mivel népszerűtlen a török részvétel terve az egyre veszélyesebbnek tűnő iraki békefenntartásban.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter kedden úgy nyilatkozott, hogy nem tudja megmondani, küld-e Ankara csapatokat Irakba. Richard Armitage külügyminiszter-helyettes a török televíziónak nyilatkozva elismerte, hogy a terv elakadt.

A Törökországot kormányzó Igazság és Haladás Pártjának a közvélemény és az amerikai elvárás között kell választania. A török parlament két hete felhatalmazta a kormányt, hogy katonákat küldjön Irakba.

Bagdadban az iraki kormányzótanács tagjai, mindenekelőtt a kurdok ellenzik a török katonai jelenlétet, mivel úgy vélik, a szomszédos ország csak a saját pecsenyéjét sütögetné Irakban Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök erre reagálva úgy fogalmazott, hogy Törökország lemond a katonák küldéséről, ha nem látják őket szívesen. - Törökország nem küld csapatokat Irakba az iraki kormányzótanács egyetértése nélkül - erősítette meg Erdogan csütörtökön a tádzsikisztáni Dusanbéban is.

A Los Angeles Times értesülése szerint az amerikai kormány számos tagjának is komoly fenntartásai vannak, miután Paul Bremer, Irak amerikai kormányzója határozottan javasolta, hogy tegyenek le a török békefenntartókról. Az ankarai hozzájárulás szószólói viszont azzal érvelnek, hogy Törökország nemcsak muzulmán összetevővel egészítené ki a megszálló erőket, hanem jelentős mértékben - 10 ezer fővel - gyarapítaná is számukat, miközben más ország nem siet katonákat felajánlani, noha a Biztonsági Tanácsban a múlt héten elfogadott amerikai határozattervezetet az iraki stabilizálás és újjáépítés támogatására szólította fel az ENSZ tagjait.