Drogjárvány és bűnözési hullám Bagdadban

Vágólapra másolva!
Elözönlötték Bagdadot a kábítószerek. Egyre többfelé lehet látni drogozó embereket az iraki fővárosban. A kábítószerhullám azonban nem csak a felnőtteket, hanem a fiatalokat is elérte: 5-6 éves kisgyerekek hígítóznak a nyílt utcákon bandákba verődve. Az iraki rendőrség egyelőre nem tud mit kezdeni a problémával. Vezetői abban bíznak, hogy a szigorú büntetés elrettenti majd a drogkereskedőket. A helyiek szerint a problémát a háború okozta, korábban ilyesmit nem lehetett látni Bagdadban.
Vágólapra másolva!

Óriási kábítószer- és bűnözési hullám söpör végig az iraki fővároson. A hallucinogén tabletták hatalmas választékban özönlik el Bagdadot. A problémát pedig csak súlyosbítja, hogy bűnözők ezreit engedték szabadon az iraki börtönökből az amerikai-brit megszállás előtt.

Elsősorban a tudatmódosító szerek és az iraki börtönlakók által is kedvelt altatók divatosak. A kábítószeres eufória és a félelemérzet teljes megszűnése elszánttá teszi a bűnözőket. Az elmúlt időszakban minden korábbinál több bűncselekményt követtek el, a zöldfülű iraki rendőrség pedig semmit nem tud kezdeni az egyre jobban elharapódzó kábítószeres bűnözéssel.

"A börtönlakók szabadon engedése hiba volt - mondta a BBC-nek Omar Zahed, az iraki rendőrség drogellenes osztályának vezetője. "Nagyon megugrott a bűnözés, a szabadon engedett fegyencek pedig másokat is bevonnak az elkövetésbe. Legtöbbjük bevesz valamilyen tablettát mielőtt elköveti a bűncselekményt, mert ezek a szerek a félelem legkisebb szikráját is kiölik belőlük. Mikor pedig elmúlik a szer hatása, elfelejtik, hogy mit tettek" - panaszkodik.

Zahed szerint a kábítószeres bűnözés elharapódzása komoly fejtörést okoz. Mint mondta, meggyőződése, hogy a drogokat jól szervezett nemzetközi bűnszövetkezetek terjesztik. A szerek többsége ugyanis nem rég jelent meg Irakban. "Készítettünk egy felmérést, amelyből kiderült, hogy a drogokat az országon kívülről terjesztik. Először ugyanis, amikor megjelentek a tabletták elképesztően olcsón, pár amerikai centért árulták őket, ami nem éri meg senkinek" - mondta a BBC-nek. Mostanra jól fizető üzlet lett a drogkereskedelem, az árusok hatalmas haszonnal dolgoznak.

Zahed szerint a legtöbb kábítószer Irán felől érkezik. 10-15-féle tablettát lehet kapni. Árulnak ezen kívül marihuánát is, de azt nem nagyon használják az irakiak, mert drága. Zahed úgy vélte, csak az segít, ha megszigorítják a büntetéseket. Jelenleg ugyanis csak pénzbírság, legfeljebb 3 hónap börtön jár drogkereskedelemért. "A háború előtt éppen ezt a szabályozást akartuk szigorítani. Remélem, ez most életbe léphet" - mondta.

Rengeteg kábítószert árulnak Irakban. "Az egyik tablettának például az a neve, hogy Libanon. Mikor beveszem, Libanont látom, bár soha nem voltam ott. De benne van a tablettában" - magyarázta a BBC-nek Mohamed, az egykori fegyenc, aki maga is szed drogokat. "Hatalmas dolgokat látok, de szoktak lenni rémálmaim is, néha pedig eltölt a félelem" - mondta.

Mohamed álmodik szexről is. "Amikor beveszed a tablettát elszánttá válsz. Elindulsz egy szomszédoddal, vagy barátoddal, fogsz egy fegyvert és megölsz valakit" - tette hozzá.

A droghasználók nagy része egészen fiatal. Tizenévesek, vagy még fiatalabb gyerekek hígítóznak, szipuznak a közterületeken. "Egyik nap láttam egy alig ötéves gyereket, amint szívta a hígítóval teli zacskót, szörnyű volt" - mesélte egy bagdadi kávézó tulajdonosa, majd a probléma gyakoriságának érzékeltetésére hozzátette: "Ő is csak a többieket utánozza".

Szerinte a drogok elterjedését az okozta, hogy anarchia tört ki az iraki fővárosban Szaddám Husszein iraki diktátor megbuktatása után. "A háború előtt nem láttál ilyen gyerekbandákat az utcákon" - mondta.