Kína Tajvant nyugtatja a hongkongi válság kapcsán

Vágólapra másolva!
Hongkongban tovább gyűrűzik a védelmi törvény okozta politikai válság. A különleges státuszú terület miniszterelnöke kijelentette, nem mond le, inkább újabb egyeztetéseket kezdeményez a vitatott törvényről. Peking eközben igyekszik megnyugtatni Tajvant: ha a sziget visszatér az anyaországhoz, nagyobb önállóságot kap majd, és nem történnek a hongkongihoz hasonló attrocitások.
Vágólapra másolva!
Bekeményít a kínai vezetés Hongkogban/nagyvilag/20030702szabadsagjogaikat.html

A hongkongi politika legfelsőbb szintjét is elérte a védelmi törvény 23-as cikkelye körül kialakult válság. A törvénytervezet elleni tiltakozása jeléül szerdán lemondott a kormány két minisztere. A lakosság egy része ugyan ezt várta el Tung Csí hua miniszterelnöktől, aki azonban bejelentette: megtartja pozícióját. Tung társadalmi egyeztetést kezdeményez a vitatott cikkelyről, amit a tiltakozások ellenére mindenképpen el kell fogadni. A törvény bevezetése ugyanis része a megegyezésnek amit 1997ben kötöttek, amikor a britek visszaadták Hongkongot Kínának.

A védelmi törvény vitatott 23-as cikkelye hatalmat adna a kínai államnak, hogy az anyaországhoz hasonlóan hongkongban is kíméletlen szigorral lépjen fel a hazaárulónak minősített politikai-vallási csoportokkal szemben. Amióta a hónap elején szóba került a törvény bevezetése, Hongkongban egymást érik az utcai demonstrációk: emberi jogi, vallási csoportosulások, sőt még az újságírók is utcára vonultak, ugyanis úgy vélik, a törvény lehetőséget ad a Kínai Kommunista Pártnak, hogy nyomást gyakoroljon a városállmara, ezzel súlyosan megsértik az "egy ország két rendszer"-elvet.

A Hongkongi válság Kapcsán a kínai vezetés igyekszik megnyugtatni Tajvant: ha a szigetország csatlakozik Kínához, új értelmet nyer az "egy ország két rendszer"-elv. Vang Dzsaihszi a Tajvani Ügyek Hivatalának vezetője pénteken kijelentette, ha Tajvan csatlakozik az anyaországhoz, sokkal önállóbb maradhat, mint Hongkong. Kína például megtartaná a tajvani hadsereget, és nem küldene a szigetre katonai egységeket a szárazföldről. Csen Sui-bian, Tajvan elnöke most is - mint mindíg - elutasította a kínai újraegyesítési ajánlatot, mondván, a mostani, hongkongi válság is megerősíti Tajvant abban az elhatározásában, hogy a szigetország megtartja függetlenségét. Vang erre válaszolva kijelentette, a hongkongi zavargásokat külső okokra: a SARS-járványra, és az ázsiai gazdasági válságra lehet visszavezetni, az "egy ország két rendszer"-elv továbbra is tökéletesen működik.