Szaddám arzenálját kérik számon Blairen és Bushon

Vágólapra másolva!
Újabb indulatokat kelt az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló vita Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban. Mindkét országban felmerült ugyanis, hogy a vezetés eltorzította a Szaddám Huszein állítólagos fegyverarzenáljáról szóló beszámolókat, hogy így állítsa a háború mellé a közvéleményt. Blair azt ígéri: bizonyítani fogják a fegyverek meglétét, egyelőre azonban csak annyi bizonyos, hogy az Irakban vizsgálódó szövetségesek nem találják a nyomát a tiltott eszközöknek.
Vágólapra másolva!
Jogilag semmi sem változik
A tömegpusztító fegyverek megléte vagy hiánya utólagosan sem változtat a háború jogi megítélésén - mondta az [origo]-nak Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Az ELTE és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem tanársegéde hozzátette: ha találnának is nagy mennyiségű tiltott fegyvert Irakban, az legfeljebb csak politikai szempontból változtathatna a háború megítélésén. Nemzetközi jogi szempontból ugyanis katonai akciót csak önvédelemből, vagy kizárólag az ENSZ Biztonsági Tanácsának kifejezett felhatalmazásával lehet indítani. Az iraki háború esetén egyik feltételnek sem tettek eleget a szövetségesek.


Először a brit védelmi minisztérium egyik vezető tisztviselője, Adam Ingram ismerte el, hogy ellenőrizetlen információk alapján került be a jelentésbe az az állítás, hogy az iraki diktátor 45 perc alatt bármikor képes bevetni biológiai fegyvereit. A brit hírszerzés egyik név nélkül nyilatkozó munkatársa a BBC-nek pedig egyenesen azt mondta, hogy ez az információ a miniszterelnök hivatalának nyomására került be a jelentésbe. Blair kommunikációs tanácsadója, Alastair Campbell a Guardiannek nyilatkozva ugyanakkor határozottan tagadta ezt.

Blair csütörtöki iraki látogatásakor nem nyilatkozott az ügyben, pénteken azonban Varsóban kijelentette: nincs kétség afelől, hogy elő fognak kerülni a bizonyítékok arról, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnök tömegpusztító fegyverekkel rendelkezett. Az egy napra Lengyelországba érkezett brit kormányfő "abszolút hamisnak, megalapozatlannak és abszurdnak" minősített minden olyan vádaskodást, melyek szerint az iraki tömegpusztító fegyverek létezése a szövetségesek hírszerzésének koholmánya lett volna. Blair hozzátette: a tömegpusztító fegyverek létére vonatkozó bizonyítékok felkutatása akár hónapokig is eltarthat.

Az intenzív kutatás ellenére a szövetségesek eddig az állítólagos fegyverarzenál helyett csupán két olyan szállító járművet találtak Irakban, amelyeket a gyanú szerint tömegpusztító fegyverek szállításához használtak - jegyzi meg a Times brit napilap. Miután a kutatás nem vezetett eredményre, Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerdán azt mondta: lehetséges, hogy Szaddám Huszein még a háború megkezdése előtt elpusztította tömegpusztító fegyvereit. Rumsfeld nyilatkozatának az adott különös jelentőséget, hogy a szövetségesek az akció megindítása előtt végig azt hangoztatták: a háborút csak úgy lehet elkerülni, ha Bagdad megsemmisíti állítólagos tiltott fegyvereit.