Pentagon-terv Irán vezetésének megdöntésére

Vágólapra másolva!
Az iráni vezetés megdöntése is szerepel a Pentagon közel-keleti tervei között, az elképzelést ugyanakkor sem az amerikai, sem a brit külügyminisztérium nem támogatja. Az amerikai védelmi tárca tervei szerint kormányellenes propagandával és ellenzéki mozgalmak támogatásával ásnák alá a jelenlegi teheráni vezetés hatalmát. A Pentagon szerint erre azért van szükség, mert Irán kapcsolatban áll az al-kaida terrorszervezettel. Teherán tagadja az amerikaiak vádjait.
Vágólapra másolva!

Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon legújabb közel-keleti tervei között szerepel, hogy megdöntse a jelenlegi rezsimet Iránban. Az amerikai védelmi tárca szerint erre azért van szükség, mert az al-Kaida terrorszervezet vezetői egyes hírek szerint Iránban készítik elő, és onnan irányítják a nyugati célpontokat érő terrorcselekményeket. A Pentagon elképzeléseit ugyanakkor sem az amerikai külügyminisztérium, sem az Egyesült Államok egyik legszorosabb szövetségesének számító Nagy-Britannia nem támogatja - írja a Guardian című brit napilap.

A Pentagon terveiben egyébként az szerepel, hogy nyílt és titkos eszközökkel gyakorolnának nyomást a jelenlegi iráni rezsimre. Egyrészt felhasználnák a médiát, és kormányellenes adásokat sugároznának az iráni lakosságnak, másrészt felmerült annak lehetősége is, hogy anyagilag támogassák az iraki székhelyű Mojahedin Khalq elnevezésű ellenzéki mozgalmat. Ezt a szervezetet egyébként az amerikai külügyminisztérium a terrorista csoportok között tartja számon.

Az amerikai és a brit külügyi vezetés többek között azért ellenzi a Pentagon tervét, mert szerintük ezek az erőfeszítések visszafelé sülnének el, és aláásnák a Mohamed Khatami elnökhöz kötődő mérsékelt politikai irányzatok befolyását. A brit külügyminiszter már több alkalommal is járt Teheránban, és bízik abban, hogy az Európa és Irán közötti kapcsolatok miatt a közel-keleti ország nyugattal való szembenállása tovább enyhül - jegyzi meg a Guardian.

Az Egyesült Államok részéről ugyanakkor az elmúlt hetekben több súlyos vád is megfogalmazódott a teheráni vezetéssel szemben. Washington szerint Irán nukleáris fegyvereket akar előállítani, és szoros kapcsolatban áll a 2001. szeptember 11-i merényletekkel is vádolt al-Kaida terrorszervezettel. Donald Rumsfeld védelmi miniszter például kijelentette: "Kétségtelen, hogy az al-Kaida vezetői Iránban tartózkodnak, és nem is tétlenkednek."

Az Iránnal kapcsolatos ügyek szerepeltek volna George Bush amerikai elnök védelmi tanácsadóinak csütörtöki ülésén is, a megbeszélést azonban elhalasztották. A Fehér Házban arra várnak, hogy Teherán milyen választ ad az őt ért vádakra.

A teheráni kormány tagadja, hogy menedéket nyújtana az al-Kaida vezetőinek, sőt azt állítja, hogy az elmúlt években a szervezet közel 500 tagját utasította ki az országból. Az iráni tisztviselők állítólag az ENSZ-nek arról is beszámoltak, hogy az al-Kaida több tagját is őrizetbe vették már. Washington azonban szkeptikusan fogadja az ezzel kapcsolatos híreket: csak akkor hajlandó hinni az iráni vezetésnek, ha az át is adja az állítólagosan fogva tartott terroristákat.

Khatami elnök egyik tanácsadója, Saeed Pourazizi szerint Irán egyértelműen részt vesz az al-Kaida elleni küzdelemben. A tanácsadó szerint Washington hosszú távú tervei miatt gyakorol most nyomást Teheránra az alaptalan vádakkal. Elemzők szerint ugyanakkor az iráni vezetés keményvonalas képviselői hasznos szövetségesnek tartják az al-Kaida terrorszervezet - írja a Guardian. A Khatamihoz szintén közel álló reformisták persze nem osztják ezeket a nézeteket.

Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsának egyik korábbi tagja, a közel-keleti kérdésekkel foglalkozó Flynt Leverett arra hívja fel a figyelmet, hogy az iráni rezsimváltásra vonatkozó amerikai tervek téves feltételezésen alapulnak. Leverett szerint ugyanis alaptalanok azok a feltevések, hogy a teheráni vezetés csupán egy kártyavár volna, amit az Egyesült Államok könnyűszerrel össze tudna dönteni.