Folyamatos kudarcok az amerikai hírszerzésnél

Vágólapra másolva!
Komoly tekintélyvesztést jelent az amerikai titkosszolgálatoknak a legújabb amerikai kémbotrány: a figyelmeztetések ellenére több mint tíz éven át nem lepleztek le egy ügynököt, aki az FBI mellett jelentett a kínai titkosszolgálatoknak. Több kérdésben kudarcot vallott az amerikai hírszerzés a terrorizmus elleni harcban is. Semmi biztosat nem lehet tudni Oszama bin Ladenről és Szaddám Huszeinről, nem tudták felszámolni az al-Kaidát és nem találták meg a feltételezett iraki tömegpusztító fegyvereket sem. A mostani kémbotrány várhatóan még tovább növeli majd az amerikai titkosszolgálatokat bírálók táborát.
Vágólapra másolva!

Ártatlannak vallotta magát Katrina Leung, kínai származású amerikai üzletasszony, akit azzal vádolnak az amerikai hatóságok, hogy húsz éven keresztül jelentett párhuzamosan az FBI-nak és a kínai titkosszolgálatoknak. A "Szobalány" fedőnevű Leung ennek ellenére várhatóan nem úszhatja meg a büntetést. Ha ugyanis bűnösnek találják az öt rendbeli illegális okiratmásolás és titkos dokumentumok illetéktelen birtoklása vádjábán, akkor akár 50 évre is ítélhetik. Ha pedig mégsem büntetik meg az Egyesült Államokban, az országból várhatóan kiutasítják. Kínában viszont akár halálbüntetést is kaphat, amiért az FBI-nak jelentett.

Kínai kémnek tartanak egy FBI-ügynököt/nagyvilag/20030411kemkedessel.html

Leung pere július 1-én a védőbeszéddel folytatódik majd, az FBI azonban már most is jelentős tekintélyvesztésként értékelheti az ügyet. Robert S. Mueller, az FBI igazgatója már Leung április 9-i letartóztatásának napján kijelentette: szomorú nap ez az FBI történetében. Muller nem is tévedett nagyot, az utóbbi idők legnagyobb amerikai kémbotránya ugyanis még tovább gyengítette az amerikai hírszerzést, amely a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után még mindig azon igyekszik, hogy helyreállítsa korábbi tekintélyét.

A legtöbb elemző a New York és Washington elleni öngyilkos akciókat a hírszerzés számlájára írja és az amerikai titkosszolgálatoknak azóta sem sikerült magukra találniuk. Bár a terrorista fenyegetéseket a szeptember 11-i akciók után fokozott óvatossággal kezelik, sem a CIA, sem az FBI nem tudott felmutatni igazán nagy eredményt a terrorizmus elleni harcban.

Nem sikerült elfogni a két legkeresettebb amerikai főellenséget, Szaddám Huszein korábbi iraki elnököt és Oszama bin Ladent, az al-Kaida vezetőjét, a szeptember 11-i öngyilkos terrorakció kitervelőjét. Miközben folyamatos találgatások látnak napvilágot arról, hogy él-e még Szaddám és bin Láden, az amerikai szolgálatoknak mindössze néhány iraki középvezetőt sikerült elfogniuk.

Nem tudták felszámolni az al-Kaida terrorhálózatot, melynek második számú vezetője szerdán szólította harcra a muzulmánokat. De nincsenek meg az iraki tömegpusztító fegyverek sem. Az összes eddigi amerikai jelentés, amelyben tömegpusztító fegyverek felfedezéséről számoltak be, eddig tévedésnek bizonyult.

A belső elhárítás mostani kudarca pedig még tovább rontja a szolgálatok tekintélyét. Leung ügye az utóbbi időszak egyik legnagyobb kémbotránya az Egyesült Államokban. Az amerikaiak ugyanis a szeptember 11-i támadások után a rendkívül érzékenyek lettek a nemzetbiztonságra. A Bush-kormányzat ezért hozta létre a belbiztonsági minisztériumot. Leung leleplezésével azonban az amerikaiak megint úgy érezhetik, hogy az ellenség - a kormányhivatalok hibájából - a közelükbe férkőzött.

Az FBI-nak ráadásul több hasonló tévedése is volt az elmúlt években. A legemlékezetesebb Robert Hansen ügye volt. Hansenről 2001 februárjában derült ki, hogy az FBI egyik legmegbízhatóbb embereként 15 éven keresztül jelentett az orosz KGB-nek. Muller FBI-igazgató elődjének éppen az ilyen botrányok miatt kellett távoznia 2001 elején.

A hibát pedig az FBI várhatóan most sem tudja majd elhárítani magától. Amerikai sajtóértesülések szerint ugyanis az FBI 12 éve már kapott egy figyelmeztetést, hogy Leung kettősügynök, akkor azonban a "Szobalány" - vagy ahogy a kínaiak nevezték, a "Nagy nővér" - még nem buktatták le. Pedig, ha az FBI ki akarta volna deríteni, hogy kínai ügynök-e Leung, elég lett volna megkérdezni szomszédjait és barátait. Ők ugyanis az ügy kipattanása után azt nyilatkozták a Los Angeles Timesnak: nem azon lepődtek meg, hogy Leung Pekingnek jelent, hanem, hogy az FBI is alkalmazza. Az kaliforniai ügyészek szerint ráadásul Leung már most is épp elég szövevényes ügye további meglepetéseket is tartogat még.