Szlovákia a hétvégén szavaz az EU-ról

Vágólapra másolva!
Szlovákiában eddig minden népszavazás eredménytelen volt, mert nem volt meg a szükséges, 50 százalék, plusz egy szavazat. Most 60 százalékos részvételt várnak, és 70-75 százalékos támogatottságot a belépésre. Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke az [origo]-nak azt mondta, hogy a párt kampánya sikeres volt. A szavazás péntek délután és szomat délelőtt zajlik.
Vágólapra másolva!

A szlovákiai magyarok politikai szervezete, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) - amely tagja a szlovák kormánykoalíciónak - erőteljes kampányt folytat az uniós csatlakozás mellett. Bugár Béla, az MKP elnöke az [origo]-nak elmondta, hogy 80 találkozót szerveztek a választókkal, ahol belépéssel kapcsolatos kérdésekre válaszoltak a politikusok.

Bugár a kampányt sikeresnek nevezte, de elismerte, hogy vannak dilemmák Szlovákiában is. Elsősorban az okoz bizonytalanságot, hogy ki tudják-e használni az unió nyújtotta lehetőségeket. Dél-Szlovákia lakóit elsősorban a mezőgazdasági támogatások igénybevételének lehetősége foglalkoztatja. Megpróbálták eloszlatni azt az ijedelmet, hogy újból fentről diktálnak majd Szlovákiának, mint a 40 éves szovjet éra alatt.

A kisebbségek számára nagy előny, hogy az unióban megszűnnek a határok, így - Bugár Béla szavaival - kulturálisan újra egyesül az ország. Ahogyan Szlovákia déli részén Magyarországgal, úgy az északin Lengyelországgal erősödhetnek meg a kapcsolatok a határ megszüntetésével.

Szlovákiában a választópolgárok 50 százaléka és egy szavazat az érvényességi küszöb. Bugár Béla szerint 60 százalék körüli részvétel várható. Az igenek arányát 70-75 százalék között jósolják. A magyar kisebbség várható döntéséről nincs külön adat, majd a népszavazási eredményekből látszik, hogy a magyarlakta településeken mi lesz az eredmény.

A népszavazás izgalmát adja, hogy ha nem lesz érvényes, akkor legkorábban három év múlva lehet ugyanezt a kérdést népszavazásra bocsátani. Az eddigi öt szlovákiai népszavazás érdeklődés hiányában eredménytelen volt. A referendum nem ügydöntő jellegű, de nagy jelentősége van, habár Szlovákia miniszterelnöke már aláírta a csatlakozási szerződést áprilisban Athénban. A részvételt erősítheti, hogy a szavazóhelyiségek két napon át lesznek nyitva.

Szlovákia 14 képviselőt küldött megfigyelőként az Európai Parlamentbe, a küldöttségnek két magyar tagja van, A. Nagy László és Bauer Edit. Az ország európai integrációja azután gyorsult fel, hogy 1998-ban a nacionalista Vladimir Meciar elveszítette a választásokat, és az Európában elfogadott Mikulás Dzurinda alakíthatott kormányt. 2001-ben Laekenben jelentette be az Európai Unió, hogy Szlovákia is a 10 tagjelölt között van. A tárgyalásokat a többi állammal együtt 2002 decemberében Koppenhágában zárták le.

György Bence