Francia és osztrák tiltakozás a nyugdíjreform ellen

Vágólapra másolva!
Példátlan tömegek vettek részt a tervezett nyugdíjreform elutasításának jelszavával kedden Franciaország közel száz városában tartott tüntetéseken és sztrájkokban. Bécsben ugyanebből az okból, a hatalmas felhőszakadás és jégeső ellenére mintegy százezer ember vonult az utcára.
Vágólapra másolva!

A szervezők adatai szerint 2 millió 46 ezer ember vonult az utcákra, az esti, még nem végleges rendőrségi összesítésekben 1 millió 31 ezer tüntetőt regisztráltak a hat legnagyobb szakszervezeti szövetség által kezdeményezett "fekete kedden".

Az egy éve hivatalban lévő jobbközép kormány első ízben szembesült olyan tömeges mozgósítással, amelyre legutóbb 1995 decemberében volt példa. A hét évvel ezelőtti lázadás alapjaiban rendítette meg Alain Juppé jobboldali kormányát.

Francois Fillon szociálisügyi miniszter, az országos megmozdulásokat kiváltó nyugdíjreform kidolgozója a nemzetgyűlésben délután tartott felszólalásában közölte: a kormány megértette a rendezvény üzenetét, minden előrevivő javaslat iránt nyitott, de nem enged abból az alapelvből, hogy a közalkalmazottak és a magánszektor dolgozóinak nyugdíjjogosultságát egységesen 40 évi járulékfizetéshez kösse 2008-tól kezdve. Leszögezte, hogy a nyugdíjrendszer átalakításának nincs alternatívája.

A párizsi République térről délben indult 250 ezer felvonuló hét óra alatt tette meg a dél-párizsi Denfert-Rochereau térig vezető hat kilométeres utat. A tömeg este hét után incidensek nélkül kezdett szétoszlani.

A vidéki városok közül Marseille-ben volt a legnépesebb demonstráció, a szervezők szerint 200 ezren tüntettek, több tízezres felvonulások voltak Toulouse-ban, Bordeaux-ban, Rennes-ben, Brestben, Rouenban, Le Havre-ban, Nantes-ban, összesen 87 városban.

Hivatalos közlés szerint a minisztériumok, állami hivatalok 1,1 millió alkalmazottjának 57,52 százaléka, 638 ezer fő vett részt a keddi sztrájkokban.

A tömegközlekedési vállalatoknál szinte teljes volt a munkabeszüntetés. A metrót, buszjáratokat és hévvasutat üzemeltető RATP minimális üzemmódra állt, Párizsban és a vidéki nagyvárosokban dél körül teljesen megszűnt a metró- és buszközlekedés, a hévszerelvények pedig el sem indultak. Az állami vasúttársaság dolgozóinak 59,3 százaléka követte a sztrájkfelhívást, a repülőtereken a légi járatok 80 százalékát törölték a menetrendből.

Szünetelt a tanítás az iskolákban, a postahivatalok munkavállalóinak alig több mint fele állt szolgálatba, a közkórházakban 90 százalékot ért el a távolmaradó személyzet aránya.

A szervezők által kivételes sikernek elkönyvelt erőpróba után Francois Fillon szerdán ismét tárgyalóasztalhoz ül a közalkalmazottak és a privátszféra munkavállalóinak érdekképviseleti szervezeteivel.