Órákig keresték a visszatért űrhajósokat

Vágólapra másolva!
Vasárnap reggel két amerikai és egy orosz űrhajós tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), de órákig nem találták meg űrkabinjukat. A Kazahsztánban földet ért legénység négy órát integetett a Földön, mire helikopterrel leszálltak értük.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Amikor meglettek, kazah népviseletbe öltözött nők köszöntötték az űrhajósokat

Kellemetlenül végződött három űrhajós vasárnapi visszatérése a Földre. Kenneth Bowersox, Donald Pettit és Nyikolaj Budarin november óta dolgozott a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Hazatérésük technikailag problémamentes volt, mindhárman jól vannak, csak néhány órát várakozniuk kellett Kazahsztán kellős közepén, több száz kilométerre a legközelebbi településtől.

Az űrhajósok a kijelölt céltól 440 kilométerrel arrébb értek földet, és egyelőre azt sem lehet tudni, hogy mi okozta a céltévesztést. Az első keresőrepülőgép mintegy két órával a leszállás után vette észre az űrhajósokat. A legénység kinyitotta az űrkabin ajtaját, és integetéssel próbálták felhívni magukra a figyelmet. További két órát kellett várakozniuk, hogy egymáson kívül más embert is lássanak a Földön, mert az értük küldött helikopterek nem készültek fel több mint 400 kilométeres útra. Ezért a helikoptereknek először újra kellett tankolniuk, majd további két óra elteltével, négy órával a leszállás után sikerült összeszedni az űrhajósokat. A három asztronauta egészséges, és beszámolók szerint kedélyes türelemmel fogadták a kényszerű várakozást is, számolt be CNN.

Az [origo] Columbia-oldalahttp://www.origo.hu/tudomany/columbia/index.htm

A kis hiba a leszálláskor attól különösen érdekes, hogy a vasárnapi repülésnek fontos szimbolikus jelentősége is volt. Ez volt az első alkalom ugyanis, hogy amerikai űrhajósok orosz űrhajóval utaztak haza. A Nemzetközi Űrállomásról eddig mindig amerikai űrrepülőgépen tért haza az aktuális állandó legénység, a Columbia februári katasztrófája óta azonban leállították az űrrepülőgép-programot.

A Szojuz TMA-1 űrhajó, amivel most a három űrhajós hazatért, mentőűrhajóként szolgált az űrállomáson. Hármukat néhány nappal ezelőtt váltotta fel egy amerikai-orosz űrhajós páros: Jurij Malencsenko és Edward Lu, akik szintén Szojuzzal érkeztek meg. Korábban egyszer fordult elő, hogy amerikai állampolgár orosz gépen startolt és landolt, de Dennis Tito turistaként utazott, ezért nem számít hivatalos űrhajósnak. Ezért a mostani ISS-legénység amerikai tagja az első, aki orosz géppel ment fel, a visszatérő két amerikai pedig elsőként tért haza orosz űrhajóval. Az ISS közös működtetése mellett a Columbia felrobbanása óta az űrhajósok szállításában is egymásra utalttá vált a két, korábban rivalizáló űrhatalom.