Rumsfeld: Irak az ellenőrök háta mögött gyártja a fegyvereket

Vágólapra másolva!
Az amerikai védelmi miniszter, Donald Rumsfeld szerint Irak valójában nem hajtja végre a lefegyverzést, sőt akkor is képes új fegyverek előállítására, ha az országban jelen vannak az ENSZ fegyverellenőrei. Powell külügyminiszter arra számít, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának következő határozatáig a BT elegendő tagját meggyőzik a katonai beavatkozás szükségességéről. Az ENSZ állítólag titkos tervekkel készül arra az esetre, ha Huszein lemondatását követően, át kell venni Irak irányítását.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Donald Rumsfeld EPA

Az amerikai védelmi miniszter, Donald Rumsfeld szerint Irak nem fegyverzi le magát, Huszein már járatos abban, hogyan tévesztheti meg az ENSZ ellenőreit. "Az asz-Szamúd rakéták megsemmisítése sem valós jele annak, hogy Irak hozzálátott volna az ENSZ által előírt leszereléshez" - mondta Rumsfeld a BBC-nek, sőt azt is hozzátette: Huszein az ellenőrök háta mögött is képes új fegyverek előállítására. Az amerikai miniszter szerint minden, amit Szaddám Huszein iraki elnök tesz együttműködés gyanánt, hosszas ellenállás, tagadás előzi meg, majd egy részét teljesíti a nemzetközi felszólításoknak. Rumsfeld szerint nem kétséges, hogy Iraknak vannak vegyi és biológiai fegyverei, és az sem, hogy nukleáris fegyverek kifejlesztésébe is belekezdett.

A védelmi miniszter szerint azonban a háború még mindig elkerülhető. Ennek három lehetséges módja szerinte az, hogy az iraki elnök vagy elkezdi az együttműködést az ENSZ-szel, vagy száműzetésbe vonul, vagy puccsal megdöntik hatalmát.

Az újabb ENSZ biztonsági tanácsi határozat kapcsán kedd este Colin Powell amerikai külügyminiszter úgy vélte, hogy addigra sikerül meggyőzni a BT elegendő tagját a katonai beavatkozás szükségességéről. Az ENSZ állítólag titkos tervekkel készül arra az esetre, ha át kell venni Irak irányítását, Huszein lemondatását követően.

Powell hozzátette: Hans Blix, a fegyverzetellenőrök vezetője pénteken mutatja be legfrissebb jelentését, ezt követően Washington a jövő hét elején dönt arról, mikor bocsátja szavazásra a határozattervezetet. Ugyanakkor kevéssel Powell kijelentése előtt az orosz külügyminiszter, Igor Ivanov azt mondta a BBC-nek, hogy Moszkva még mindig nem zárja ki, hogy megvétózza a Biztonsági Tanácsban a döntést az invázió megindításáról.

Blix valószínűleg az iraki együttműködést bíráló jelentést terjeszt elő a Biztonsági Tanácsban, megjegyezve, hogy Szaddám Huszein elnök rendszeresen az utolsó percben teszi lehetővé eredmények felmutatását, a vészesen közelgő határidőket kihasználva - írta szerdai számában a The Guardian című vezető brit baloldali napilap.