Az USA megerősíti csendes-óceáni haderejét

Vágólapra másolva!
Nagy hatótávolságú bombázókat helyezett készültségbe a Pentagon, hogy ha kell, azonnal indulhassanak Guamra, a Csendes-óceán nyugati medencéjében lévő amerikai bázisra. Az amerikaiak szerint a döntésnek nincs köze a hétfői légi incidenshez, amikor észak-koreai vadászgépek kényszerítettek visszafordulásra egy amerikai felderítőgépet. A két ország között egyre fokozódik a feszültség azóta, hogy Phenjan újraindította atomprogramját.
Vágólapra másolva!

Megerősíti katonai jelenlétét Észak-Korea térségében az Egyesült Államok, miután egyre feszültebbé válik a viszony a kommunista állammal. Ennek egy újabb jele volt, hogy hétfőn négy észak-koreai vadászgép közelített meg egy amerikai felderítő gépet nemzetközi légtérben. Washingtoni katonai források szerint a Pentagon emiatt azt fontolgatja, hogy a jövőben vadászrepülőket küld felderítőgépeinek védelmére.

Jeff Davis Pentagon-szóvivő szerint az Egyesült Államok további erőket telepít a Csendes-óceán nyugati medencéjébe. A szóvivő ugyan nem nevezte meg, milyen további erőkről van szó, de a BBC jelentése szerint a múlt hónap végén kéttucatnyi B-1-es és B-52-es bombázót helyzetek készültségbe, hogy szükség esetén azonnal indulhassak a csendes-óceáni Guam szigetén lévő amerikai támaszpontra. A bombázók mellett kétezer embert is a támaszpontra készülnek vezényelni.

Pentagon-beli tisztviselők szerint a döntést pénteken hozták, és nem függ össze a hétfői Japán-tenger felett történt incidenssel. Kedden azonban Washington megerősítette, hogy hivatalos tiltakozást ad át Észak-Koreának azt eset miatt, amely az utóbbi hetekben a két állam között egyre feszültebbé váló viszony eredménye, amit az észak-koreai atomprogram újraindítása gerjesztett. Az USA és Dél-Korea közben nagyszabású katonai gyakorlatokat tartott, amit az északiak egy esetleges invázió bevezetésének bélyegeztek.

Ezt az USA visszautasította, mint közölték, az 5000 amerikai katona részvételével folytatott gyakorlatot már korábban megszervezték, és nincs kapcsolatban a két állam közötti súrlódásokkal.