Az USA új BT-határozatért lobbyzik Irak ellen

Vágólapra másolva!
Az amerikai vezetők igyekeztek támogatást gyűjteni az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) tagjai körében, miközben amerikai és brit diplomaták szövegezték az Irak elleni katonai erő alkalmazásához utat nyitó újabb határozati javaslatot. Ezért felveszik a kapcsolatot valamennyi BT tag vezetőjével.
Vágólapra másolva!

Úton Ázsiába, Colin Powell amerikai külügyminiszter pénteken közölte, hogy telefonon puhította mexikói, chilei és bolgár, valamint görög kollégáját. Az előbbi három ország jelenleg a BT nem állandó tagja, míg a görög kormány látja el az Európai Unió (EU) soros elnökségét. Powell kijelentette: az - amerikaiak és a britek által a BT-ben valószínűleg már hétfőn előterjesztendő - határozati javaslat egyszerűen és nyíltan kimondja majd, hogy Irak nem teljesítette a tavaly egyhangúlag hozott 1441-es határozatot, és ezért "más intézkedéseket" kell fontolóra venni.

Az 1441-es határozat már "súlyos következményekkel" fenyegette meg Irakot a nem kielégítő együttműködés esetére, és az amerikai kormány jelezte, hogy ezalatt a katonai akciót érti. Franciaország és Oroszország azonban azzal a kikötéssel szavazta meg az 1441-es határozatot, hogy az elégtelen iraki teljesítés és az erőalkalmazás között ne legyen automatikus kapcsolat. Washington ezért akar újabb BT-határozatot, amely utat nyit a katonai beavatkozáshoz. Ennek elfogadtatásához azonban el kell nyernie legalább kilenc BT-tag támogatását, valamint elejét kell vennie annak, hogy Franciaország, Oroszország vagy Kína megvétózza a határozatot. Ez a három állandó BT-tag ugyanis ellenzi az iraki háborút, és a fegyverek utáni kutatás meghosszabbítását pártolja.

Ari Fleischer fehér házi szóvivő kijelentette, hogy az amerikai vezetők valamilyen formában mind a 15 BT-tagot megkeresik. George Bush elnök és Dick Cheney alelnök telefonon vagy más módon kapcsolatba lép a tanács valamennyi tagjával. John Bolton külügyi államtitkár a jövő hét elején Moszkvába próbál támogatást szerezni az amerikai-brit tervezethez.

Powell feltárta, hogy tanácskozást akar szervezni az Egyesült Államok és az EU között az iraki problémáról. A Bild című lapnak adott interjújában az amerikai külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy a német nép, amely határozottan ellenezte a katonai erő alkalmazását Irakban, a következő napokban belátja, hogy a háború néha elkerülhetetlen. Powell "barátok közötti erős nézeteltérésekről" beszélt, Fleischer is barátságos szavakkal illette Németországot, méltatva Berlin szerepét a Törökország katonai támogatására vonatkozó NATO-döntés meghozatalában. (Németország jelenleg a BT nem állandó tagjai között van.)