Az óvodákra is EU-zászlót tűznének Pécsett

Vágólapra másolva!
Óvodákra, iskolákra, kórházakra és más középületekre is kitűznék az EU-zászlót a pécsi önkormányzat népszavazási kampányában. Az Országos Választási Bizottság még nem határozott a kezdeményezés jogszerűségéről. Az [origo]-nak nyilatkozó alkotmányjogászok egymásnak ellentmondó véleményt mondtak az ügyről. Kolláth György szerint az uniós zászlókat bárki kitűzheti Magyarországon, Sükösd Ferenc azonban úgy véli, a középületeken kihelyezett lobogók megzavarhatják a szavazás tisztaságát.
Vágólapra másolva!

A pécsi önkormányzat tervei szerint az EU-csatlakozásról szóló népszavazás kampányában uniós zászlóval lobogóznák fel az önkormányzathoz tartozó intézmények épületeit. Az EU-ügyekért felelős alpolgármester, Horváth Zoltán az [origo]-nak az mondta, hogy a kampány egyik legfontosabb eleme lenne ez a kezdeményezés.

Az önkormányzat jegyzője már egyeztetett a Területi Választási Iroda (TVI) vezetőjével. Abban állapodtak meg, hogy a hatósági feladatokat ellátó épületeket nem lobogóznák fel. Ebbe a körbe tartozik például a pécsi városháza, valamint a helyi építési hatósági iroda. Annak azonban nincsen akadálya, hogy az iskolák, óvodák és egészségügyi intézmények kihelyezhessék a zászlókat - mondta Horváth.

A TVI vezetőjével abban is megállapodtak, hogy az önkormányzat nem kötelezheti az érintett intézményeket a zászló kitűzésére, csupán ajánlást tehet számukra. A zászlókat természetesen az önkormányzat biztosítaná, és gondoskodna azok felszereléséről is - mondta az alpolgármester.

Az Európai Unió Rómától Budapestighttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/10700.4.4568552469318840466Könyv a Fókusz Online kínálatában

Lászlóné dr. Kovács Ilona, a Területi Választási Iroda vezetője - aki egyben a megyei önkormányzat főjegyzője is - ugyan saját álláspontját már ismertette Pécs jegyzőjével, de a kérdést a hét elején továbbította az Országos Választási Irodához (OVI) is. Lászlóné az [origo]-nak elmondta, hogy véleménye szerint nincs akadálya annak, hogy a közintézmények EU-zászlókat helyezzenek ki a kampány idejére. A TVI vezetője ugyanis úgy véli, a plakáthoz hasonlítható zászlók kitűzéséhez az ingatlan tulajdonosának hozzájárulására van szükség. Lászlóné hozzátette, a kampánycsend kezdetekor nyilván el kellene távolítani a lobogókat, de addig megengedett azok használata.

A Belügyminisztériumban - amelyhez a népszavazás technikai lebonyolítását végző OVI is tartozik - közölték, hogy még nem döntöttek a kérdésről. A tárca sajtóosztálya szerint minden valószínűség szerint a vitás kérdések eldöntéséért felelős Országos Választási Bizottság fog határozni az ügyben, és lehetséges, hogy a testület már pénteki ülésén napirendre tűzi a témát.

Az [origo] által megkérdezett alkotmányjogászok eltérően vélekedtek az uniós zászlók felhasználásáról. Kolláth György szerint a törvény csak a Magyar Köztársaság szimbólumainak használatát szabályozza, és mivel az EU jelképeivel kapcsolatban nincsen hazai szabályozás, a zászlókat bárki kihelyezheti. Az alkotmányjogász szerint jogi értelemben mindent szabad, amit nem tilt törvény, ezért abban sincs semmi kivetnivaló, ha közintézmények tűzik ki a lobogót.

Az más kérdés, hogy ezek a szimbólumok mennyiben sértik a politikai semlegességet - tette hozzá Kolláth. Szerinte ezért lehetséges, hogy az OVB olyan állásfoglalást hoz, amely kérni fogja, hogy a népszavazás napjára távolítsák el a zászlókat.

Sükösd Ferenc alkotmányjogász szerint azonban a közintézmények épületein elhelyezett uniós jelképek megzavarhatják a szavazást. A Pécsi Tudományegyetemen oktatója úgy véli, a középületeken nemcsak a kampánycsend idején, hanem a kampány során sem lehet kitenni ilyen jelképeket. Az alkotmányjogász szerint ugyanis a plakátnak minősülő zászlók iskolákra, óvodákra és más hasonló épületekre való kitűzése törvénysértő.