19. fejezet:Távközlés és információs technológia

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió belső piacának egyik legnagyobb szolgáltatói ágazata a távközlési szektor. Az elmúlt évtized uniós távközlési politikájának fő célja a nagy állami monopóliumok megszüntetése, a szabad piaci verseny bevezetése volt. A versenyfeltételek megteremtése alacsonyabb díjakat, a szolgáltatások minőségének javulását, a választék bővülését eredményezte, és ösztönözte az új műszaki megoldások bevezetését is.
Vágólapra másolva!

A fejezet tartalma

- versenyszabályok, piacra lépés, engedélyezés;
- nyílt hálózati hozzáférés, összekapcsolás;
- egyetemes szolgáltatások;
- frekvenciahasználat, műszaki szabványok, számozás;
- mobil és műholdas távközlés;
- elektronikus kereskedelem;
- postai szolgáltatások.

A hazai hírközlés és távközlés az EU-joganyag nagy részét már végrehajtotta. Nem okoz majd sok gondot a távközlési liberalizáció uniós modelljének átvétele sem. A gyorsan változó uniós - és általában a nemzetközi - szabályozások mielőbbi hazai követését szolgálta az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) létrehozása 2002-ben.

A távközlés és információs technológia területén Magyarország - egy kivétellel - kész a csatlakozástól alkalmazni az uniós jogszabályokat. A kormány átmeneti mentességet a közcélú vezetékes távbeszélő szolgáltatásoknál kért, ahol a koncessziókban biztosított kizárólagos szolgáltatási jogosultságok lejárta túlnyúlt az eredetileg feltételezett 2002-es csatlakozási időponton. A bővítési dátum módosulásával azonban az átmeneti mentességi igény okafogyottá vált, Magyarország tehát a csatlakozástól eltérés nélkül alkalmazza a fejezetre vonatkozó EU-joganyagot.

Felkészülés az Uniós tagságra

A magyar távközlési piac szabályozását a koncesszió jogintézménye alapvetően meghatározza. A koncesszióköteles szolgáltatások közé tartozik (a távközlési szolgáltatások közül): a közcélú távbeszélő szolgáltatás, a közcélú mobil rádiótelefon szolgáltatás, az országos közcélú személyhívó szolgáltatás, az országos és körzeti rádió- és televízió-műsor szétosztása, valamint szórása.

A magyar Országgyűlés 2001-ben fogadta el az elektronikus aláírásról, illetve az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokról szóló törvényt. Mindkét jogszabály stratégiai jelentőségű az EU eEurope programja szempontjából. Az elektronikus aláírásról szóló törvény teremti meg a lehetőségét annak, hogy az elektronikus aláírásokkal ellátott, meghatározott informatikai biztonságot garantáló elektronikus irat teljesen alkalmassá váljék a papír okiratok helyettesítésére. Ez alapot teremt az elektronikus ügyintézéshez a közigazgatásban és az elektronikus úton kötött szerződések bevezetéséhez a magánszférában.

Országos hálózatával és szolgáltatási tapasztalataival a Magyar Posta képes az egyetemes szolgáltatási kötelezettségnek megfelelni, ám a szolgáltatás megfelelő színvonalú ellátásához nem képes azonnal előteremteni a szükséges forrásokat. A PHARE-program támogatásával kell létrehozni a csomagszolgáltatás teljes körű házhoz kézbesítésének rendszerét, ideértve az informatikán alapuló feldolgozó-hálózatot, a gépjárműparkot pedig közel ötszáz járművel szükséges bővíteni. Új csomagfeldolgozó és osztályozó üzemet is ki kell kialakítani.

Az eEurope folyamat keretében milyen szolgáltatásokhoz lehet majd az EU-tagállamokban elektronikus formában hozzájutni?

Szolgáltatások az állampolgárok számára:

1. Jövedelemadó: bevallás, befizetés visszaigazolása
2. Álláskereső szolgáltatások
3. Társadalombiztosítási hozzájárulások: munkanélküli segély, gondozási segélyek, orvosi költségek (térítés vagy közvetlen juttatás), diáktámogatások
4. Személyes okmányok (útlevél, jogosítvány)
5. Gépjármű regisztráció (új, használt és importált gépjárművek)
6. Építési engedély kérése
7. Rendőrségi eset bejelentése (pl. gépjárműlopás)
8. Közkönyvtárak (katalógusokhoz, kereső rendszerekhez való hozzáférés)
9. Anyakönyvi kivonatok (születési, házassági): igénylés és kézhezvétel
10. Felsőoktatási/egyetemi beiratkozás
11. Költözés (lakcímváltozás) bejelentése
12. Egészségügyhöz kapcsolódó szolgáltatások (pl. interaktív tanácsadás az egyes kórházak által nyújtott szolgáltatásokról; kórházi beutalás)

Szolgáltatások a vállalkozások számára:
1. Alkalmazottak társadalombiztosítási járuléka
2. Nyereségadó: bevallás, befizetés
3. ÁFA: bevallás, visszaigénylés
4. Új cég bejegyzése
5. Adatok kibocsátása a statisztikák készítői számára
6. Vámnyilatkozat
7. Környezetvédelmi vonatkozású engedélyek (bejelentés is!)
8. Közbeszerzés

Vissza a tartalomjegyzékhez