16. fejezet: Kis- és középvállalkozások

Vágólapra másolva!
Az EU-tagállamok felismerték, hogy a kis- és középvállalkozások (KKV) kulcsszerepet játszanak a munkahelyteremtésben és a gazdasági növekedésben, ezért széles körben elismerik a KKV-k megkülönböztetett szabályozásának szükségességét. Az uniós szabályozás fő célja a KKV-k fejlődését elősegítő adminisztratív, szabályozási és pénzügyi környezet megteremtése, javítva ezzel versenyképességüket, ösztönözve európaivá és nemzetközivé válásukat.
Vágólapra másolva!

Közösségi alapelvek

A vállalkozások üzleti környezetének fejlesztésére és egyszerűsítésére vonatkozó uniós szabályok; a kis- és középvállalkozások beruházási támogatását, gazdálkodásuk pénzügyi és adminisztrációs terheit érintő szabályok; a kis- és középvállalkozások fennmaradása érdekében, a vállalkozások átruházására és átalakulására vonatkozó ajánlások; a turizmus területére vonatkozó egyeztetési és együttműködési eljárások; a kis- és középvállalkozások határon átnyúló együttműködését érintő uniós szabályok.

A fejezet tartalma

Magyarország a tárgyalásokon vállalta, hogy a csatlakozás napjától maradéktalanul alkalmazza a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó uniós elveket és szabályokat, átmeneti mentesség iránti igényt nem jelentett be. Az EU - a magyar vállalkozások belső piaci felkészülésének elősegítésére - már a tagság előtti időszakban lehetővé teszi Magyarország részvételét a többéves kis- és középvállalkozói programban. A magyar kis- és középvállalkozás fejlesztési politika összhangban van az uniós elvekkel.

Uniós támogatási programok

PHARE

PHARE-támogatásból is megvalósulnak kis- és középvállalatokat érintő programok, mint például szakmai segítségnyújtás KKV-knak, az inkubátorház program, a központi programfejlesztés és a magyar részvétel támogatása az uniós KKV-programban.

A Nemzeti Fejlesztési Terv operatív programjai

A Nemzeti Fejlesztési Terv (amely az EU strukturális és kohéziós alapjainak felhasználására készült) tartalmazza a gazdasági versenyképesség javítását szolgáló operatív programot. Ez segíti a korszerű technológiai színvonalat képviselő, piacképes, minőségi terméket előállító termelőkapacitások kiépítését, valamint a kis- és középvállalati szektor megerősítését. A modern, tudásalapú gazdaságban a versenyképesség egyik legfontosabb eszköze az innovatív magatartás, a fejlett tudás- és technológiai bázis. Ennek érdekében a vállalkozások kutatási-fejlesztési tevékenységének erősítését, a kutatói és vállalkozói szféra hatékonyabb együttműködését kell elősegíteni.

Többéves Vállalat- és Vállalkozásfejlesztési Program 2001-2005

Az EU-ban kiemelt szerepet kap a kis- és középvállalkozások fejlődésének elősegítése. A lisszaboni EU-csúcson megfogalmazott felkérésre készült el 2000. júniusában az "Európai Charta kisvállalatok részére", amelyet 2002. áprilisában minden tagjelölt ország, így Magyarország is elfogadott.

A kis- és középvállalatok támogatásának és fejlesztésének legfontosabb uniós eszközei továbbra is a többéves programok és az ezekhez kapcsolódó közös akciók. Az Európai Bizottság 2000 végén zárta le az 1997-2000 közötti, harmadik többéves KKV-fejlesztési programot. A programban Magyarország részlegesen vett részt 1998 decemberétől 2000. december 31-ig.

Az EU Tanácsa 2000. decemberében határozatot hozott a 2001-2005-re szóló Többéves Vállalati és Vállalkozási Program (Multiannual Programme for Enterprise and Entrepreneurship, MAP) elindításáról, a megvalósításra 450 millió eurót irányoztak elő. A MAP irányítását a Vállalkozási Programot Irányító Bizottság (Enterprise Programme Management Committee, EPMC) látja el. Az alakuló ülést 2001. februárjában tartották, azon és az azóta negyedévente megrendezett üléseken megfigyelői státuszban a tagjelölt országok képviselői is jelen lehettek. Az EPMC negyedévenként ülésezik.

A Többéves Vállalati és Vállalkozásfejlesztési Program öt célt határoz meg:

a vállalkozások növekedésének és versenyképességének fokozása; a vállalkozások adminisztratív és szabályzó környezetének egyszerűsítése; a vállalkozói kultúra célcsoportos fejlesztése (kisebbség, nők, fiatal vállalkozók); a KKV-k pénzügyi helyzetének javítása; az uniós támogató szolgáltatások, programok igénybevételének megkönnyítése.

2002. szeptemberében aláírtuk a többéves programot Magyarország számára megnyitó memorandumot, a megállapodás tehát ekkor lépett hatályba. A programban való részvételhez Magyarország minden évben pénzügyi hozzájárulást fizet az EU általános költségvetésébe. Ennek fejében a többi között lehetővé válik az Euro Info Központok hálózatának, és az általuk nyújtott szolgáltatásoknak a bővítése, színvonalának emelése. A Vállalkozási Főigazgatósággal egyeztetve Magyarország a MAP keretében két új Euro Info Központot kíván felállítani 2003-ban, mégpedig a nyugat-dunántúli illetve a közép-dunántúli régióban. Célunk továbbá, hogy a Program évi kb. 30-35 projektje közül hazánk minél többen részt vegyen. Különösen fontosnak tartjuk, hogy a MAP 5 éves költségvetésében kulcsfontosságú finanszírozási eszközöket a magyar KKV-k is igénybe tudják venni. Ennek érdekében szorgalmazzuk, hogy a kereskedelmi bankok, a kockázati tőketársaságok és a Hitelgarancia Rt. folytassanak tárgyalásokat a források allokálásáért felelős Európai Befektetési Alappal.

A program keretében meghirdetett pályázati felhívások megtalálhatók az Európai Bizottság Vállalkozási Főigazgatóságának honlapján (Enterprise DG ). A felhívásra pályázók körét mindig az aktuális pályázati felhívás részletezi.

További információk

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapjának (www.gkm.hu) vállalkozói fejezete azért készült, hogy praktikus ismereteket, eljárásokat, javaslatokat és ötleteket tárjon a vállalkozók elé. Fontos célja a fejezetnek az is, hogy mindazok számára, akik további jogszabályi, szervezeti és egyéb ismeretek, rendezvények iránt érdeklődnek, megadja ezek hozzáférhetőségét. A honlap bemutatja a témához kapcsolódó uniós szabályozást, a csatlakozás előtti és a belépés pillanatában várható jogszabályi környezetet. Ismerteti a témával foglalkozó hazai intézményeket és azok elérhetőségét, valamint a vállalkozók számára hasznos internetes oldalakat.