Putyin a második világháborúra emlékeztette a terroristákat

Vágólapra másolva!
A II. világháborús antifasiszta szövetség és a mai nemzetközi terrorellenes koalíció között vont párhuzamot Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap Volgográdban, a sztálingrádi szovjet győzelem 60. évfordulója alkalmából mondott ünnepi beszédében. Putyin a terroristákat a második világháború tanulságaira emlékeztette.
Vágólapra másolva!

"Ma, amikor a szélsőség és a terrorizmus üti fel a fejét a világban, különösen fontos az egység" - mondta az államfő. Putyin szerint a terroristák, akárcsak annak idején a nácik, gyakran beszélnek felszabadító misszióról, de a valóságban csak önmaguknak adnak szabad kezet. Az orosz elnök arra figyelmeztette a terroristákat, azokat, akikben "ma is megvan a hódítás ösztöne", hogy emlékezzenek a második világháború tanulságaira. A politikus megfogalmazása szerint kevés nép van a világon, amelyik annyira tudná, mit jelent a háború, mint az orosz, ezért Oroszország tiszteletben tartja más nemzetek jogát a szuverenitásra, a függetlenségre és a szabad fejlődésre.

Az elnök megemlékezett Németországról is, hangsúlyozva, hogy az emberek millióinak közös szenvedése mára megbékélést és barátságot szült. "Továbbra is mindent megteszünk kapcsolataink elmélyítéséért, ezzel tartozunk a sztálingrádi csata valamennyi halottjának" - mondta.

A volgográdi megemlékezésen több tízezer ember, köztük a 60 évvel ezelőtti csata számos résztvevője jelent meg. Az elnökkel folytatott beszélgetéseik során több veterán köszönetet mondott Putyinnak, amiért "visszaadta Oroszországnak a haza és a hazafiság szavak értelmét". A volgográdi helyőrség katonái díszszemlével emlékeztek a 60 évvel ezelőtti eseményekre. Az orosz kormány döntése alapján a jubileum alkalmából a sztálingrádi csata veteránjai fejenként 1500 rubel - mintegy 12 ezer forint - a hátországi dolgozók 1000 rubeles támogatást kaptak.

A II. világháború sorsdöntő csatája 135 napon át, 1942 szeptemberétől 1943. február 2-ig dúlt a Volga-parti városban. Ez volt a német hadsereg egyik legsúlyosabb veresége: a csata során a keleti fronton harcolók mintegy negyede, másfél millió katona esett el, tűnt el, sebesült meg, vagy került fogságba. A város szinte teljesen elpusztult az ütközetben, a lakóépületek 85 százaléka megsemmisült. A mai Volgográd jelképévé vált a sztálingrádi csata 1960-as években elkészült mementója, a haza emlékművének nevezett Mamajev kurgan: egy 81 méter magas, 27 méter hosszú kardot tartó nőalak.