Jobboldali győzelem a német tartományi választásokon

Vágólapra másolva!
Földcsuszamlásszerű győzelmet aratott a kereszténydemokrata unió (CDU) vasárnap az alsó-szászországi és hesseni tartományi választáson, míg a szociáldemokraták (SPD) súlyos vereséget szenvedtek. Ennek nyomán Alsó-Szászországban a kereszténydemokraták váltják fel a szociáldemokratákat a kormányrúdnál.
Vágólapra másolva!
Németországi pártok: ki kicsoda/nagyvilag/20020920anemetorszagi.html

Az ARD közszolgálati televízió első, már feldolgozott szavazatokon alapuló előrejelzése szerint a CDU Alsó-Szászországban a szavazatok 47,9 százalékát szerezte meg, az SPD 33,1 százalékát, ami közel 15 százalékkal kevesebb az előző választásokon elért eredménynél. A Szabad Demokrata Párt (FDP) az első előrejelzés szerint a voksok 8,4 százalékát vívta ki magának, a Zöldek pedig 7,7 százalékot.

Hessenben - szintén ARD-előrejelzés szerint - a CDU 50 százalék körüli eredménnyel dicsekedhet majd. Az SPD minden bizonnyal 30 százalék alatt marad, s a körülbelül 12 százalékos szavazatvesztéssel a legrosszabb eredményt kénytelen elkönyvelni a háború óta. A Zöldek ebben a tartományban a tíz százalék körül mozognak, az FDP pedig a nyolc százalék közelében. Arányaiban hasonló előrejelzést tett közzé a másik közszolgálati állomás, a ZDF is.

Az előrejelzések változásokat vetítenek előre a német parlament felsőházában, a Bundesratban és a szövetségi közgyűlésben (Bundesversammlung), amely ötévente a német államfő megválasztására jogosult. A Bundesratban tovább erősödik a keresztény uniópártok vezette tartományok súlya, enyhe fölényük: 35-ről 41-re emelkedik szavazataik száma, de nem érik el a 46-ot, ami már kétharmados többséget jelentene.

Kétharmados többség esetén az ellenzék képes lenne megtorpedózni a képviselőházban (Bundestag) elfogadott összes, nekik nem tetsző törvényt. A Bundesrat elutasítása után a jogszabály-tervezetek visszakerülnének a Bundestag elé, de ekkor már ott is kétharmados többséggel kell a kormánypártoknak elfogadtatni őket, ami a jelenlegi körülmények közepette, a csekély szociáldemokrata-környezetvédő többség mellett, elképzelhetetlen.

A szövetségi közgyűlés 2004 tavaszán választ új elnököt Németország élére. A vasárnapi előrejelzések alapján az ellenzéki pártok többségbe kerülnek ebben a testületben, ami annyit jelent, hogy a jelenlegi elnöknek, a szociáldemokrata Johannes Raunak kevés esélye lenne az újabb elnöki megbízatásra. Az uniópártok soraiban Edmund Stoiber bajor miniszterelnök, illetve Wolfgang Scha:uble egykori CDU-elnök neve merült fel jelöltként.