Tizenkét ország ENSZ-határozat nélkül is támadná Irakot

Vágólapra másolva!
Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint tizenkét ország akár az ENSZ Biztonsági Tanácsának engedélye nélkül is hajlandó lenne az Egyesült Államok szövetségeseként megtámadni Irakot. Ellenzi viszont a katonai akciót Franciország és Oroszország, amelyek szerint nem szabad elsietni semmilyen Irak-ellenes katonai lépést.
Vágólapra másolva!
Colin Powell amerikai külügyminiszter
Az USA-nak nem kell az ENSZ támogatása

Nem kívánok neveket és számokat mondani, mert úgy gondolom, hogy egy ilyen fontos döntésről minden ország önmaga fog nyilatkozni - mondta Powell szombaton. Az tehát már biztos, hogy nem leszünk egyedül - tette hozzá. Az amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok névtelen szövetségesei is megvárják az ENSZ határozatát, azonban anélkül is hajlandóak lennének az amerikai csapatokkal tartani. Powell ugyanakkor kijelentette: az ENSZ fegyverzetellenőreinek hétfői jelentését az Egyesült Államok is mindenképpen tanulmányozni fogja.

Jacques Chirac francia és Vladimir Putyin orosz elnök pénteki telefonbeszélgetésük során abban egyeztek meg, hogy Irakkal kapcsolatos álláspontjuk nagyon közel áll egymáshoz. Egyetértettek abban is, hogy el kell kerülni bármilyen elsietett katonai akciót, amit az Egyesült Államok szorgalmaz.

Az ENSZ döntése nehéznek igérkezik, mivel a Biztonsági Tanács (melynek tagja a katonai akciót elenző Franciaország és Oroszország is) csak az esetben engedélyezheti a támadást, ha a tizenöt tagország közül legalább kilenc támogatja az a határozatot, az állandó tagok közül pedig egyik sem ellenzi azt. Elképzelhető, hogy a világszervezet a fegyverzetellenőrök munkájának meghosszabbítása mellett dönt, mivel ezt kéri az Egyesült Államok és a több szakértőcsoportot kiállító Nemzetközi Atomenergi-ügynökség is.