Rumsfeld bírálja a vonakodó európaikat

Vágólapra másolva!
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerdán csípős szavakkal bírálta a "vén Európát", Franciaországot és Németországot, amiért ellenzik az Irak elleni katonai fellépést.
Vágólapra másolva!

A védelmi miniszter sajtóértekezletén kijelentette, hogy Franciaország és Németország nem "az új Európát" képviseli, s az európai NATO súlypontja kelet felé tolódik el. A német és a francia álláspont a miniszter szavai szerint gondot jelent, de számos európai ország az Egyesült Államok oldalán áll és nem Franciaország és Németország mellett. Rumsfeld ezzel mindenekelőtt a prágai NATO-csúcson a szövetségbe meghívott hét közép- és kelet-európai országra utalt.

Dominique de Villepin francia és Joschka Fischer német külügyminiszter hétfőn határozottan elutasította az Irak elleni háborút, és a fegyverzetellenőrzés folytatása mellett foglalt állást. De Villepin szerint most igazolhatatlan lenne a katonai erő alkalmazása, és Franciaország vétójogával élve kész megakadályozni, hogy a Biztonsági Tanács erre felhatalmazást adjon. Jacques Chirac francia elnök és Gerhard Schröder német kancellár szerdán egyetértettek abban, hogy a háború minden megoldás közül a legrosszabbik lenne.

Donald Rumsfeld szerint George Bush amerikai elnök, ha az erő alkalmazása mellett dönt, bizonyosan a világ elé fogja tárni értesüléseit Irak tömegpusztító fegyvereiről és a bagdadi rezsim terrorista szervezetekhez fűződő kapcsolatairól. A miniszter kijelentette, hogy igen sok ország jelezte már, hogy kész segíteni az Egyesült Államoknak az Irak elleni háború esetén még akkor is, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa nem ad felhatalmazást az erő alkalmazására.

A sajtóértekezletet Irakba is közvetítették a kommunikációs és műsorszóró központként működő Commando Solo repülőgépek. A lélektani hadviselés részeként ezentúl rendszeresen sugározzák a Pentagon sajtóértekezleteit Irakba. A döntést indokolva Rumsfeld fontosnak nevezte, hogy az iraki lakosság is megismerje az igazságot.

Colin Powell amerikai külügyminiszter szerdán a PBS közszolgálati televíziónak nyilatkozva azt tanácsolta Párizsnak és Berlinnek, hogy várják meg legalább az ENSZ fegyverzetellenőreinek hétfői beszámolóját, mielőtt felemelik szavukat a fegyveres intervenció ellen. Powell szerint a két ország úgy tesz, mintha nem látná, hogy Irak nem tesz eleget leszerelési kötelezettségének.