A kereszténydemokraták nyerték a holland választást

Vágólapra másolva!
Hollandiában szerdán ismét a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) nyerte a választásokat, így Jan Peter Balkenende miniszterelnök alakíthatja meg az új kormányt is. Azonban koalíciós partnert kell keresnie, hogy meglegyen a többségük a parlamentben: legvalószínűbbnek a két liberális párttal történő koalíciós kormányzást tartják a szakértők. Összesen kilenc párt került be a parlamentbe.
Vágólapra másolva!

A szerdán taratott alsóházi választásokon részvételi csúcs született: Hollandia 12 millió szavazásra jogosult polgárának 80 százaléka járult az urnákhoz. A várakozásoknak megfelelően ismét a CDA lett az ország legerősebb pártja, de a többi vezető párt is növelte szavazatai és mandátumai arányát, mert megszerezték a legutóbbi választásokon második helyre emelkedő jobboldali populista Pim Fortuyn Listája (LPF) szavazóinak nagy részét.

A legnagyobb nyereséget az ellenzéki Munkapárt (PvdA) könyvelte el. Az alsóházba még bekerült öt kisebb párt nem tudott osztozkodni az LPF csalódott szavazóin, a kis rendhagyó Szocialista Párt (SP) és a Protestáns Párt kivételével mind visszaestek valamelyest a 2002-es választásokhoz képest, de az arányos egyfordulós választási rendszer következtében így is kilenc párt képviselői kerültek be az alsóházba.

A két nagy párt kiegyenlített erőviszonyai mellett papírforma szerint a nagykoalíció lenne a legkönnyebb megoldás, ám Balkenende miniszerelnök a választás éjszakáján is hangoztatta, hogy többféle kormánytöbbség is elképzelhető. Az általa vezetett CDA legszívesebben eddigi koalíciós partnerével, a jobboldali liberális VVD-vel folytatná a kormányzást, de alsóházi többségükhöz még meg kell szerezniül előreláthatólag a kis baloldali liberális párt, a D66 támogatását is.

Elvben nem lehet kizárni a LPF újabb bevonását sem, ők azonban, mint a választás legnagyobb vesztesei és az előző kormány bukásának okozói, aligha számíthatnak újabb meghívásra. Az LPF visszaesésével helyreálltak a holland belpolitika hagyományos erőviszonyai a parlamentben, de a tavaly meggyilkolt nagyhatású Pim Fortuyn provokatív eszméi nyomot hagytak a politikai életen. A nagy pártok, még a Munkapárt is keményebbre fogalmazták a bevándorlás megfékezésével és a körend megszilárdításával kapcsolatos felfogásukat.