Az unióban nem kell majd fizetni az orvosoknak

Vágólapra másolva!
Az EU-csatlakozás után a magyarok esetében is alkalmazni kell a közösség egészségbiztosítási szabályait. Ez azt jelenti, hogy a csatlakozás után, ha egy magyar állampolgár egy másik tagállamba utazik, akkor ott is elismerik az itthon megszerzett társadalombiztosítási jogait. Ha egy magyar állampolgár a csatlakozás után munkát vállal valamely EU-tagállamban, akkor ott kell majd biztosítást fizetnie, és ott válik jogosulttá az egészségügyi ellátásokra. 
Vágólapra másolva!

A magyarok esetében is érvényesülő uniós társadalombiztosítási jog azt határozza meg, hogy az egyik tagállam állampolgárai közül ki, mikor és milyen mértékben tartozik a másik tagállam szabályai alá - mondta el Lengyel Balázs, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főosztályvezetője sajtótájékoztatón kedden Budapesten. Az unió célja az, hogy az egyik tagállamból a másikba vándorló állampolgár családtagjaival együtt jogosult legyen az egészségügyi ellátások igénybevételére a másik ország területén is. A főosztályvezető tájékoztatása szerint ha az uniós csatlakozás után egy magyar állampolgár egy másik tagállamba utazik, akkor ott is elismerik az itthon megszerzett társadalombiztosítási jogait. Példája szerint, ha egy magyar állampolgár turistaként tartózkodik majd valamely uniós államban, akkor sürgősségi betegellátást ugyanolyan feltételekkel kaphat, mint az adott ország állampolgárai. Ilyenkor a rászoruló itthoni egészségbiztosítása alapján az OEP mindazokat az ellátásokat kifizeti, amelyeket az adott EU-tagállam állampolgárainak is a biztosítójuk fizet, tehát külföldön térítésmentes lesz a beteg számára a sürgősségi ellátás. Ugyanakkor azokért az ellátásokért, amelyekért az EU-s országok állampolgárai is fizetnek, a magyar állampolgároknak is fizetni kell. Lengyel figyelmeztetett arra, hogy a kiutazás előtt egy formanyomtatványt kell szerezni a lakóhely szerint illetékes megyei egészségbiztosítási pénztárnál.

Lengyel Balázs tájékoztatása szerint, ha magyar állampolgár a csatlakozás után munkát vállal valamely EU-tagállamban, akkor annak az országnak a jogszabályai vonatkoznak rá, ott kell biztosítást fizetnie, és ott válik jogosulttá az egészségügyi ellátásokra. Hozzáfűzte: e szabály alól csak azok mentesülnek, akiket munkáltatójuk munkavégzés céljából küld a tagállam területére. Mint mondta, a kiküldöttek Magyarországon maradnak biztosítottak, de a munkavégzés helye szerinti tagállamban is igénybe vehetik az egészségügyi ellátásokat.

Lengyel Balázs ismertetése szerint a magyar nyugdíjasoknak is lehetőségük lesz arra, hogy áttelepüljenek valamely EU-tagállamba, ha rendelkeznek az ehhez szükséges anyagi fedezettel. Közölte: ebben az esetben a külföldi egészségügyi ellátások teljes körének költségét az OEP fizeti, ha az áttelepülés előtt erről megállapodtak.

A főosztályvezető szerint a magyar állampolgárok külföldi gyógykezelésének szabályai a csatlakozás után is változatlanok maradnak. Elmondta: a külföldi gyógykezelés költségeihez az OEP akkor járul hozzá, ha annak indokoltságát előzetesen az arra illetékes országos intézet orvosi szakvéleménnyel igazolja.