A ciprusi törökök vezetője nem békül

Vágólapra másolva!
A ciprusi törökök vezetője nem hajlandó aláírni a sziget egyesítéséről szóló ENSZ-tervet. Így a harminc éve megosztott szigetnek csak a déli, görögök lakta része csatlakozhat az Európai Unióhoz.
Vágólapra másolva!

Rauf Denktas, a ciprusi törökök vezetője egy vasárnap megjelent interjújában közölte, inkább lemond, de soha sem fogja aláírni a békét a görögökkel. Az elmúlt napokban több tízezer ciprusi török tüntetett a béketerv mellett, mert ha a sziget egyesítése elmarad, akkor az északi török vidék kimarad az Európai Unióból. Ciprus 2004 májusától lesz az EU-tagja.

A sziget 1974-ben szakadt ketté, amikor az északi részen élő török kisebbség védelmére hivatkozva török csapatok szállták meg Ciprus egy részét. Azóta az ENSZ katonái biztosítják a határt a sziget két része között, és két egymástól független államra szakadt Ciprus. Ennek ellenére az északi rész függetlenségét sehol sem ismerik el a világon, Ciprus vezetésének a déli, görög kormányt ismeri el a világ.

Az Európai Unió is a csatlakozási tárgyalások idején a görögökkel tárgyalt, akiknek viszont nincs semmilyen befolyásuk sincs az északi jogrendre. Így az Unió nyilvánvalóvá tette, hogy vagy egyesítik a szigetet, vagy csak a déli rész lehet tag. Ezzel tovább nőne a két országrész közti távolság. A görögök attól tartanak, hogy Törökország bekebelezheti a magára maradt északi vidéket, a törökök pedig félnek, hogy gazdaságilag végképp lemaradnak az egyébként is gazdagabb déliekhez képest.

Az ENSZ kidolgozott egy részletes tervet a sziget egyesítéséről, amit a görögök elfogadtak. Denktas török vezető azonban hajthatatlan, és tárgyalni sem akar a tervezetről. Szerinte a terv semmilyen garanciát sem ad a törököknek, hogy érvényesíthetik akaratukat, biztosíthatják megélhetésüket. "Ha ezt az emberek nem értik meg, és növekszik az ellenállás, akkor népszavazást fogok kiírni, és ha az egyesülés-pártiak győznek, akkor lemondok. Soha nem fogom aláírni ezt a békeszerződést." - mondta Denktas. A török vezetőnek erősítheti önbizalmát, hogy a török hadsereg várhatóan akkor is támogatni fogja, ha a ciprusiak többsége egységes szigetet akar, írja a BBC.