Szaddám helyettese új rakétákat mutatott

Vágólapra másolva!
Szaddám Huszein helyettese, az iraki alelnök vasárnap maga mutatta meg az ENSZ ellenőreinek, hogy a csütörtökön talált tizenkét gyanús rakétafejen kívül még négy van az országban. Az USA védelmi minisztere szerint jó üzlet lenne, ha Irak Szaddámért cserébe a békét választaná.
Vágólapra másolva!

Ezen a héten azonban felgyorsultak az események az Irakban tömegpusztító fegyverek után kutató ENSZ ellenőrök körül: három gyanús nyomra bukkantak és vasárnap fogadta őket az iraki alelnök, Taha Jaszin Ramadan is.

Forrás: MTI
Iraki kislány zászlót lenget az ellenőrök kocsijánál

Csütörtökön tizenkét darab, használaton kívüli, vegyi fegyverek célba juttatására alkalmas rakétafejet találtak az ellenőrök. Vasárnap újabb négy ilyen szerkezet került elő, de ezeket már nem az ENSZ kutatói találták, hanem Ramadan iraki alelnök maga mutatta meg őket. Az irakiak azt állítják, hogy a használaton kívüli fegyverek még az irak-iráni háború idejéből valók, és egy lepecsételt ládában találták őket. A hivatalos iraki álláspont szerint a fegyverekről egyszerűen elfeledkeztek, és nem is tudnák használni őket. Ezt az érvet az amerikaiak nem fogadják el, szerintük Irak most még gyanúsabb lett. Hans Blix, az ellenőrök vezetője is gyanúsnak találja a hirtelen előkerült fegyvereket: "Lehet, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. Ahol néhány rakéta van, ott lehet sokkal több is." - mondta.

Szintén ezen a héten egy iraki atomtudós lakásában egy 3 000 oldalas feljegyzést találtak, mely atomfegyver készítéséhez nyújt eligazítást. Faleh Hasszán, a jegyzet gazdája azt állítja, semmilyen fegyverkezési programban sem vett részt, a jegyzeteteket tudományos érdeklődésből magának készítette, és létezéséről beszámoltak már az ENSZ-nek. Az ellenőrök most attól tartanak, hogy az összes gyanús hivatalos iratot magánszemélyeknél rejtették el a hatóságok. A brit védelmi miniszter szerint a most előkerült terhelő nyomok is elegendőek lehetnek a háború elkezdéséhez, mert szerinte a közvetett bizonyítékokat is figyelembe kell venni.

Forrás: MTI
Az ellenőrök két vezetője: Blix és el-Baradei

Az irakiak az önként bemutatott rakétákkal próbálták meg bebizonyítani, hogy készségesen együttműködnek az ellenőrökkel. Az ENSZ, az USA és szövetségeseim, illetve maguk az ellenőrök is egyre többet panaszkodtak, hogy nem kapnak elég információt az irakiaktól a kutatáshoz. Az ellenőrök mandátuma január 27-én lejár, egyértelmű bizonyítékot még nem találtak, ezért egyre nagyobb a nyomás Irakon, tegyen valamit a kutatás felgyorsítása érdekében. A vasárnapi találkozó után az ellenőrök egyik vezetője, Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség igazgatója azt mondta, érez változást, az iraki vezetés valóban együttműködőbbnek tűnik. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy az USA hozzájárul az ellenőrök mandátumának meghosszabbításához. El-Baradei már korábban javasolta, jó lenne ha tovább kutathatnának, mielőtt megírják jelentésüket, amely alapján az ENSZ dönthet a háború megkezdéséről. Az USA berlini nagykövete vasárnap egy német tévéhíradónak azt mondta, hogy ha hat hónapnál kevesebbet kérnek az ellenőrök, lehet, hogy megkapják a hosszabbítást. Condeleezza Rice Bush elnök nemzetbiztonsági tanácsadója szerint sem biztos, hogy 27-e lesz a végső határidő, de utána már "valóban az utolsó stádium következik" írja a CNN.

Közben az amerikaiak arra is felkészültek, hogy ha az ellenőrök semmit sem találnak, és az ENSZ nem ad felhatalmazást Irak ellen, akkor egyedül is megvívják a háborút. Amerikai kormányforrásokra hivatkozva a BBC arról ír, hogy az USA úgy érzi, már elég szövetségest meggyőztek a harc elkerülhetetlenségéről. Nem tartozhat azonban közéjük Németország, mely hónapok óta ellenzi a háborút, és Franciaorszég sem. Chirac köztársasági elnök ugyanis vasárnap kijelentette, hogy ENSZ felhatalmazás nélkül nem Párizs támogatja a háborút.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter ugyanakkor említett egy biztos lehetőséget a háború elkerülésére: "Szaddám Huszein és legközelebbi embereinek száműzése jó üzlet lenne Iraknak, mert megvásárolhatná vele a békét."