Rendkívüli biztonsági intézkedések Davosban

Vágólapra másolva!
Példátlan biztonsági intézkedésekkel készülnek idén Svájcban a január 23-án kezdődő davosi Világgazdasági Fórumra. A világ ott összegyűlő politikai és gazdasági vezetőinek biztonságára az ország idén 9,22 millió eurónak megfelelő összeget, a davosi tüntetések nélküli utolsó évben, 1998-ban kiadott pénz ötvenszeresét költi.
Vágólapra másolva!

Az egész országból több száz rendőrt vonnak össze az alpesi síparadicsomnak számító üdülőhelyen, s ezen kívül mintegy 300 biztonsági őr, 1500 katona és a határőrség több egysége, összesen több mint 3000 fő vigyáz majd a vendégekre. Az előkészületek azonban messze túlterjednek Davos határain, s így például riadókészültségben lesz a rendőrség Zürichben és Bernben is, felkészülve hogy az idén első ízben - január 15-re - engedélyezett tüntetést utólagos rendzavarások követhetik.

Noha a hivatalos tájékoztatás szerint egyelőre semmi jele nincs annak, hogy bármiféle komolyabb támadás készülne a fórum ellen, Davos körül a légtérben korlátozzák a forgalmat, a svájci légierő egy része készültségben lesz. A svájci kormány pedig a Neue Zürcher Zeitung szerint döntött arról is, hogy bármely "fenyegető irányba tartó, együttműködést nem tanúsító légi jármű ellen erőszakot alkalmaznak". A fegyverek használatát Samuel Schmid védelmi miniszter rendelheti el, vagy átruházhatja e jogot a légierő főparancsnokára. A korlátozott forgalmú légtérbe való berepüléshez az engedélyt normális körülmények között a polgári légiforgalmi hatóságnál kellene kérni, ezúttal azonban a légierő adhat engedélyt.

A világgazdaság rövid történetehttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/1261.9.7952228644816490914A FókuszOnline kínálatából

Svájcban hangoztatják, hogy nem kell a 2001. szeptember 11-i New York-ihoz hasonló terrorcselekményektől tartani, hiszen kizárható, hogy valaki, főleg egy alig képzett pilóta a hegyes vidéken egy nagyobb repülőgépet Davos valamely viszonylag kicsi épületébe vezessen, csak kis magánjetekről, sportrepülőgépekről lehet szó. A térséget mindenesetre éjjel-nappal két F/A-18-as vadászgép őrzi, s ezeket a szokástól eltérően éles fegyverzettel szerelik fel.

A hatóságok összesen négy biztonsági területet elemeztek a felkészülés során: a személyvédelem, a terrorizmus, a szabotázs és a tüntetéssel kapcsolatos rendbontások területét, s úgy ítélik meg, hogy terrorcselekményekre és személyek elleni támadásokra nem kell számítani, van viszont némi esély az infrastruktúra elleni szabotázsakciókra, ezért a berendezésekre Graubünden kantonban a katonaság vigyáz a fórum idején.

A rendőrség mindenesetre külföldi segítségre is számíthat: Bajorország 50 rendőrt és öt vízágyút helyez készenlétbe, hogy szükség esetén a svájci kollégák segítségére siessenek.

Ellenőrzik a Davosba vezető utakat, s főleg rendbontásra alkalmas tárgyakat keresnek majd. Mintegy 100 erőszakra hajlamos külföldi személyt beutazási tilalommal sújtottak a Fórum idejére, és további 50 személy nem utazhat a Világgazdasági Fórum helyszínére, mert korábban már bíróság előtt állt Svájcban elkövetett rendbontás miatt.

A fentiek nyomán aligha meglepő, hogy éles vita folyik arról, mennyit ér meg az államnak egy nemzetközi konferencia megrendezése, legyen szó akár olyan rendkívüli nemzetközi figyelmet vonzó tanácskozásról, mint a Világgazdasági Fórum.