Állítólag Észak-Korea atomkísérletre készül

Vágólapra másolva!
Lázas diplomáciai tevékenység zajlik ezekben a napokban annak megakadályozására, hogy Észak-Korea nukleáris kísérleti robbantást hajtson végre - írta a The Sunday Times. Szakértők szerint Phenjan 6-8 héten belül végrehajthatja kísérleti atomrobbantását az ország hegyei alatt húzódó barlangrendszerben.
Vágólapra másolva!

A The Sunday Times meg nem nevezett forrásai szerint a hétvégén Oroszország és Ausztrália is önmérsékletre intette Phenjant, az Egyesült Államok pedig Kínát kérte fel közbenjárásra az észak-koreai vezetésnél annak érdekében, hogy Kim Dzsong Il ne emelje nukleáris kísérlettel a tétet a máris válságszintű atomvitában.

Kísérleti atomfizikahttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/341273.5.9437098750517492639A FókuszOnline kínálatából

A vezető vasárnapi brit lap szerint több, Észak-Koreával foglalkozó külföldi elemző arra figyelmeztette kormányát, hogy Phenjan az iraki háborús készülődéssel párhuzamosan készíti elő "a dráma kiteljesítését", és 6-8 héten belül végrehajthatja kísérleti atomrobbantását az ország hegyei alatt húzódó barlangrendszerben. Az egyik szakértő szerint az észak-koreai vezetés azzal akarja a lehető legnagyobb nehézséget okozni az amerikai politikának, hogy esetleges lépését kritikus pillanathoz, például az amerikai hadsereg bagdadi behatolásához időzítené.

A brit lap szerint a CIA úgy sejti, hogy Phenjannak két atombombája van, a kínai kormány viszont ötről vél tudni, jóllehet bizonyíték egyelőre nincs e bombák létezésére. Egy igazolt kísérlet megoldaná a bizonyítás kérdését, viszont azon dilemma elé állítaná az Egyesült Államokat, hogy katonai akciót indítson, vagy tárgyalóasztalhoz üljön azzal az országgal, amelyet Bush elnök a gonosz tengelyéhez sorolt - írta a The Sunday Times.

A lap szerint hat ország hírszerzése dolgozik hiába annak kiderítésén, hogy mit csináltak Kim Dzsong Il tudósai a jongbjoni atomerőműből nyert plutóniummal. Phenjan nemrégiben kikapcsolta a létesítményt ellenőrző ENSZ-berendezéseket, és kiutasította az országból a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelőit is. Kínai diplomaták bizalmasan azt közölték az Egyesült Államokkal: Peking most már nem hisz szilárdan abban, hogy a phenjani rendszer nem akarja folytatni atomfegyver-programját, és a kínai kormány szerint a KNDK kihátrálása az atomsorompó-szerződésből is jó eséllyel a szándékok módosulására utal - áll a The Sunday Times cikkében.