Az USA nem tervez bázisokat Szerbiába

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok belgrádi nagykövetsége csütörtökön cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint Washington jugoszláviai katonai támaszpontok és létesítmények bérbevételéről tárgyal Belgráddal.
Vágólapra másolva!

Az RFI francia rádió jól értesült brüsszeli forrásokra hivatkozva szerdán jelentette, hogy Washington felajánlotta Belgrádnak: 99 évre bérbe venné az amerikai KFOR-egységek által használt koszovói Bondsteel támaszpontot, egy dél-szerbiai radarállomást, a sjenicai katonai repülőteret és a pesteri fennsíkon található légitámaszpontot. Az RFI szerint ezzel az Egyesült Államoknak nagyobb "rálátása" lenne a Közel-Keletre, illetve a kaukázusi és a Kaszpi-tengeri térségre.

Az USA támaszpontot szeretne Szerbiában/nagyvilag/20030115azusa.html

Az Egyesült Államok belgrádi nagykövetsége csütörtökön cáfolta az RFI hírét. A diplomáciai képviselet szűkszavú közleménye szerint az értesülések minden alapot nélkülöznek, s Washington sohasem folytatott "hasonló jellegű" tárgyalásokat Belgráddal.

Goran Svilanovic jugoszláv külügyminiszter a Blic című belgrádi lapnak nyilatkozva ugyancsak valótlannak nevezte az RFI jelentését. Rámutatott arra, hogy a Bondsteel támaszponttal Washington koszovói jelenléte amúgy is nagyobb annál, mint amit az érdekei megkívánnak. Másrészt a NATO tagjai körébe hívott két térségbeli országot, Bulgáriát és Romániát. Svilanovic szerint az említett körülmények ismeretében felmerül a kérdés, hogy Washington miért akarna szert tenni szerbiai támaszpontokra.

A belgrádi sajtó nagy feneket kerített az RFI értesüléseinek. A Blicnek nyilatkozó nyugalmazott tábornok szerint a déli hegyvidéken, a Kopaonik hegyormán található radarállomás bérlésével az Egyesült Államok lefedné Oroszország és a Közel-Kelet jó részét, s a pesteri fennsíkon lévő légi támaszpont kiválóan alkalmas lenne akár nagy csapatszállító repülőgépek fogadására is.