A franciák is küldenének katonákat Irakba

Vágólapra másolva!
Miközben folyamatosan érkeznek Irak térségébe az amerikai csapatok, a britek valószínűleg újabb hétezer katona mozgósításáról döntenek. Ráadásul egyre valószínűbb, hogy a katonai beavatkozást eddig ellenző Jacques Chirac francia elnök is jóváhagyja, hogy Franciaország csapatokat küldjön az Arab-öbölbe, és  részt vegyenek egy esetleges Irak elleni háborúban.
Vágólapra másolva!

Nagy-Britannia már megkezdte több alakulat felkészítését egy sivatagi háborúra, valószínűleg újabb hétezer katonát küldenek hamarosan Irak térségébe. Mindezt valószínűleg még kedden hivatalosan is bejelenti London. A BBC szerint emellett még egy helikopteres alakulatot is az Öbölbe vezényelnek hamarosan. Jelenleg 20 ezer brit állomásozik a térségben.

Emellett az amerikai csapatok továbbra is folyamatosan érkeznek a térségbe, már közel 60 ezer katona állomásozik az Öbölben. Ráadásul a Lincoln repülőgép-anyaghajót is valószínűleg hamarosan oda küldik. Jelenleg Ausztrália felé tart, ahol felkészítik a hajót, mielőtt az Öbölbe indulna. Emellett 20 ezer amerikai katonát képez ki az USA sivatagi harcokra.

Franciaország részvétele egy Irak elleni invázióban továbbra is kétséges, Chirac elnök keddi nyilatkozatából azonban arra lehet következtetni, hogy rászánta magát arra, hogy megnyerje a közvéleményt ahhoz, hogy csapatokat küldhessen a térségbe. Az elnök ugyanis azt közölte, hogy meg kell kezdeni a francia katonák felkészítését. Korábban azt hangoztatta, hogy az ENSZ BT felhatalmazása nélkül nem hajlandó országa részt venni Irak megtámadásában.

Az ENSZ BT februári soros elnöke, Németország eddig határozottan ellenezte, hogy bizonyítékok nélkül megtámadják Irakot. Ha nem változik meg a német álláspont, akkor az Egyesült Államoknak elképzelhető, hogy az ENSZ felhatalmazása nélkül kellene támadnia. Ahhoz ugyanis, hogy az ENSZ felhatalmazást adjon egy nemzetközi invázióra, a szervezet Biztonsági Tanácsának összes állandó tagjának és a többi tag többségének a beleegyezése kell.

Az ENSZ fegyverzetellenőrei azt vizsgálják, hogy Szaddám Huszein rendelkezik-e tömegpusztító fegyverekkel. Az Egyesült Államok ugyanis többször megvádolta az iraki diktátort, hogy olyan vegyi fegyvereket gyárt, amelyeket nemzetközi szerződések tiltanak. Irak ezt folyamatosan tagadta, ugyanakkor sokáig nem volt hajlandó beengedni az országba az ENSZ ellenőreit. Múlt év vége óta azonban már vizsgálódhatnak az ENSZ szakértői, eddig nem találtak tiltott tömegpusztító fegyvereket. Igaz,csak iraki felügyelet mellett végezhetik munkájukat.