Koszovó: 31 év börtön a "dukagjini csoportnak"

Vágólapra másolva!
A pristinai körzeti bíróság összesen 31 év börtönbüntetést szabott ki kedden öt egykori albán gerillára, amiért súlyos bűncselekményeket követtek el honfitársaik terhére.
Vágólapra másolva!

Az úgynevezett dukagjini csoporthoz tartozó személyek elleni bírósági eljárás volt a legnagyobb súlyú per, amióta három évvel ezelőtt nemzetközi protektorátus alá került a tartomány. Idriz Balaj 15 év, Daut Haradinaj és Bekim Zekaj öt-öt év, Ahmet Elshani és Ramus Ahmetáji három év börtönbüntetést kapott.

A vádlottak mindannyian a feloszlatott Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) úgynevezett dukagjini csoportjának voltak a tagjai, s a tartomány nemzetközi protektorátus alá kerülése után a gerillákból alakult Koszovói Védelmi Hadtestben (TMK) szolgáltak.

A koszovói albánok "Dukagjinnak" nevezik a tartomány nyugati részét, amelynek szerbül Metohia a neve. Az UCK Dukagjinban tevékenykedő osztagainak az egyik elítélt fivére, Ramus Haradinaj volt a parancsnoka, aki jelenleg a Szövetség Koszovó Jövőjéért nevű, harmadik legnagyobb koszovói albán parlamenti pártnak az elnöke.

Az öt személyt azzal vádolta a bíróság, hogy 1999 júniusában - miután nemzetközi protektorátus alá került a tartomány - a nyugat-koszovói Pec városában elrabolták az UCK-val rivalizáló Koszovói Köztársaság Felszabadítási Hadserege (FARK) nevű szervezet öt tagját, kínozták őket, majd közülük négyet meggyilkoltak, az ötödik túsz elmenekült.

A FARK Ibrahim Rugova jelenlegi tartományi elnök pártjához egykoron közel álló, az UCK-tól sokkal mérsékeltebb szervezet volt. A per során többtucatnyi tanút hallgattak meg, az eljárás súlyára való tekintettel a bíróság elnöke, illetve az ügyész is a nemzetközi közösség képviselője volt. A per szigorú biztonsági intézkedések közepette zajlott.

A vádlottakat az idén, június 18-án fogták el, kivéve Daut Haradinajt, aki önként adta fel magát, miután a KFOR és az ENSZ-rendőrség sikertelen kísérleteket tett őrizetbe vételére. A letartóztatások miatt hetekig tartó tüntetések voltak szerte Koszovóban, Decani városában kirobbant zavargásokban 36 civil és 11 ENSZ-rendőr megsebesült. A tiltakozók követelték honfitársaik szabadon engedését, de Michael Steiner, a tartományi ENSZ-igazgatás vezetője nem engedett a nyomásnak, azt hangoztatva, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, függetlenül attól, hogy "hősnek" tekintik-e Koszovóban vagy sem.