Londonban ülésezik az iraki ellenzék

Vágólapra másolva!
A Szaddám Huszein elmozdítása utáni Irak jövőjéről kezdtek szombaton Londonban kétnapos tárgyalást iraki ellenzéki csoportok képviselői. Dzsalal Talabani iraki kurd vezető szerint a Huszein utáni Irak demokratikus és föderális berendezkedésű állam lesz. Az értekezleten hat Huszein-ellenes tömörülés és mintegy 300 küldött vesz részt. A konferenciát már többször elhalasztották az ellenzékiek nézetkülönbségei miatt.
Vágólapra másolva!

A szombaton kezdődött megbeszélés középpontjában annak az adminisztrációnak a kialakítása áll, amely átveszi a hatalmat Szaddám Huszein távozása után. A síiták és a szunniták, az arabok és a kurdok valamennyi képviselője itt van - mondta Dzsalal Talabani iraki kurd vezető AP-nek. Hozzátette: a konferencián koordinációs bizottság felállításáról döntenek, ami azonban nem átmeneti kormányt jelent.

A szombati ülést megelőző napon ismertették egy 32 iraki ellenzéki személyt tömörítő munkabizottság ajánlatát, amely olyan átmeneti kormány felállítását javasolja, amelyben szerepet kapnak a kisebbségi kurdok ugyanúgy, mint az iraki arabok. A kurdok és a többségi síita muzulmánok képviselői azonban nehezményezték, hogy még csak nem is látták a 100 oldalas jelentést, amelyből hiányzik az a kitétel, miszerint Irak legyen demilitarizált. Ugyanakkor tartalmazza Szaddám elit alakulatai, így a köztársasági gárda feloszlatását és a 400 ezer fős hadsereg létszámának a csökkentését.

A kurdok vezetője szerint komoly hiba volt, hogy a sajtó még a londoni ülés előtt megkapta a jelentés szövegét. A síiták szerint a dokumentum a megfogalmazók véleményét tükrözi és nem fogható fel hivatalos álláspontként.