8000 éves leletek a kínai civilizációról

Vágólapra másolva!
Kínai régészek Kanszuban, az ország északnyugati tartományában 240 házat, egy közösségi csarnokot, valamint 200 színes agyagtárgyat találtak, amelyek keletkezését 8000 évvel ez előttre teszik. Ezzel megdőlni látszik az a korábbi feltételezés, ami az időszámításunk kezdete előtti második és harmadik évezredben uralkodó Hszia és Sang dinasztiák idejére tették a kínai civilizáció kezdetét, mert abban az időben jelentek meg az első írásos feljegyzések.
Vágólapra másolva!

A mostani felfedezéssel az eddiginél két évezreddel korábbra helyezik kínai tudósok a kínai civilizáció kezdetét. A kínai szakemberek szerint feltehetően már 8000 évvel ezelőtt léteztek fejlett civilizációval rendelkező emberi közösségek a mai Kína területén.

A legújabb felfedezések azt bizonyítják, hogy a kínai agyagtárgyak éppoly régiek, mint más kultúrák hasonló termékei. A leletek cáfolják azt a felfogást, miszerint a fazekasság tudományát Nyugatról hozták be az ország területére. Vang Vej, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia régészeti intézetének vezetőhelyettese szerint a leletek jól mutatják a Sárga-folyó felső folyásának kulturális fejlődését. Ez a terület már régóta a kínai civilizáció bölcsőjének számít.

A nemzetközi tudományos közvélemény egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy hitelesnek tekinti-e a leleteket. A kínai tudósok azonban már most kérték kollégáikat, hogy jelentőségének megfelelően fogadják el az új felfedezést.