Önvédelemből lőtték le a genovai tüntetőt

Vágólapra másolva!
Jogos önvédelemnek nyilvánította egy olasz államügyész azt az esetet, amikor 2001 nyarán a Genovában megrendezett G8-csúcstalálkozón egy csendőr lelőtt egy tüntetőt. A döntést az olasz ellenzék és a globalizációellenes csoportok kritizálták. Szerintük ezzel felmentést kaptak a tüntetések idején számos esetben túlkapásokat és visszaélést elkövető rendfenntartók.
Vágólapra másolva!

Az államügyész szerint jogos önvédelemből használta fegyverét az az olasz csendőr, aki tavaly júliusban a hét legiparosodottabb ország és Oroszország (G8) genovai csúcstalálkozóján a globalizációellenes csoportokkal lezajlott összetűzések során kioltotta egy fiatal tüntető életét. Carlo Giuliani halála másfél év óta politikai viták középpontjában áll Olaszországban.

Miközben a kikötőváros történelmi központjában a világ iparilag legfejlettebb országainak vezetői üléseztek, a globalizációt ellenző csoportok szélsőségesebb tagjai több helyen megpróbálták megközelíteni a tanácskozás elkerített helyszínét és összecsaptak a rendfenntartókkal. Az egyik csoport, amelynek Carlo Giuliani is tagja volt, megrohamozott egy csendőrautót, ekkor az egyik csendőr, Mario Placanica pisztolyából kilőtt lövedék a fiatalember halálát okozta.

Mint a keddi olasz napilapok beszámoltak róla, Silvio Franz genovai helyettes államügyész hosszú ideig tartó vizsgálatok eredményeként arra a megállapításra jutott, hogy Placanica jogos önvédelemből lőtt. A hatóságok azt már korábban is kiderítették, hogy a csendőr kétszer a levegőbe lőtt, de az egyik lövedék egy repülő kődarabnak pattant, és emiatt irányt változtatva éppen a fiatal tüntetőt találta el.

Az igazságügyi illetékes szerint akkor is jogos önvédelemről lett volna szó, ha abban a veszélyhelyzetben a rend őre a támadókra irányítja fegyverét. Carlo Giuliani ugyanis éppen egy tűzoltókészüléket emelt a magasba, hogy a csendőrök felé dobja. Nem indítanak vádat a csendőrautó vezetője ellen sem, aki a lövések eldördülése után hátramenetbe kapcsolt, és a kocsi kerekeivel átment - a helyettes államügyész szerint akkor már halott - Giuliani testén.

A döntést elégedettséggel fogadták a jobbközép kormánykoalíció pártjai. A Giuliani-ügy ugyanis kezdettől fogva belpolitikai viták témája volt, mivel az eset nyomán felvetődött a jobbközép kormány irányítása alatt álló rendfenntartó apparátus felelőssége is.

A balközép ellenzék a globalizációellenes csoportok álláspontját támogatva mindvégig azt vallotta, hogy a G8 genovai csúcsértekezlete idején a rendfenntartó erők számos visszaélést követtek el. Az említett esetben például jogtalannak tartották a fegyver használatát, mivel - mint állítják - korántsem volt életveszélyben a pisztoly használója.

Az olasz globalizációellenes csoportok vezetői szégyenteljesnek nevezik a helyettes államügyész döntését, mert úgy vélik, hogy ezzel jogtalan felmentést adott a genovai események idején történt túlkapások végrehajtóinak. Giuliani szülei mindenesetre folytatni kívánják a jogi harcot, hogy a szerintük bűnös csendőrök ellen mégis vádat emeljenek.