Gyanús levelek a NATO-évzáró kezdetén

Vágólapra másolva!
A haditechnikai fejlesztési program és a NATO parancsnoki rendszerének reformja lesz a témája a szervezet katonai bizottságának évzáró ülésén Brüsszelben. A megbeszélések kedden rendkívüli körülmények közepette kezdődtek, mivel gyanús küldeményeket kapott a bizottságnak helyt adó épület, több más belgiumi kormányhivatal és az izraeli nagykövetség is.
Vágólapra másolva!

Brüsszelben kedden riadós körülmények közepette nyílt meg a NATO katonai bizottságának évzáró ülése. A belga polgári védelmi hatóság közlése szerint a délelőtti órákban gyanús tartalmú postai küldemények érkeztek a szövetség székhelyére, a belga szövetségi parlament épületébe, a belügyminisztéirumba, az igazságügyi palotába és Izrael nagykövetségére. A polgári védelem és a tűzoltóság speciális gyorsszolgálatai minden helyszínről begyűjtötték és elemzésre elvitték a küldeményeket.

A NATO-ban nem fogtak rögtön gyanút, felbontották a borítékot, és gyanús külsejű port találtak benne, közölte Yves Brodeur szóvivő. A szövetség székházában ettől függetlenül a tervezett időrendben megnyílt a legmagasabb katonai szerv, a katonai bizottság kétnapos, vezérkari szintű ülésszaka, amelyen Magyarország részéről Fodor Lajos vezérezredes, a honvéd vezérkar főnöke vesz részt.

Az ellenzék szerint Medgyessy túlvállalta magát a NATO-nál/itthon/20021126ellenzek.html

Ez alkalommal a szokásoktól eltérően megfordult a különböző csoportok ülésezési sorrendje: kedden a NATO és Ukrajna katonai bizottsága ült össze elsőként, utána a 46 országot összefogó Euro-atlanti Partnerségi Tanács (EAPC) következett, majd a NATO-Oroszország Tanács katonai képviselőinek ülése. Szerdán kerül sor a katonai bizottság ülésére, amelyről Harald Kujat német tábornok, a katonai bizottság elnöke számol a megbeszélést követően.

A téli ülésszak fő napirendi pontja a NATO prágai csúcsértekezletén elfogadott nagyarányú haditechnikai fejlesztési program, a Prágai Képességfejlesztő Elkötelezettség megvitatása és ezzel kapcsolatban a NATO parancsnoki rendszerének reformja lesz. A katonai bizottságra vár a feladat, hogy a hosszú lejáratú fejlesztési program részleteit a nemzeti felajánlásokból összefüggő programmá szervezze. Az egyik kiemelkedő téma a légiszállító kapacitás felfejlesztése, amit az európai szövetségesek véglegesen az Airbus 400M típusú óriásgépével akarnak megoldani, de az csak 2008-tól kerül ki a gyárból. Addig több ország részvételével és német vezetéssel amerikai szállítógépeket bérelnek majd.

A parancsnoksági rendszer úgy alakul át, hogy Európában csak egy hadműveleti célú főparancsnokság lesz - a belgiumi Mons-ban -, a másik az Egyesült Államok területén működik majd, és ez vezeti a NATO-haderők átalakítási folyamatát.