Kimarad az EU-ból, aki tovább alkuszik

Vágólapra másolva!
Csak évekkel később, Romániával és Bulgáriával együtt csatlakozhat az a tagjelölt állam az EU-hoz, amely nemet mond a számára szóló pénzügyi ajánlatra, és emiatt nem tudja lezárni a csatlakozási tárgyalásokat decemberben. Az ajánlatokat a hét első felében ismertette Dánia, az Unió soros elnöke. Diplomáciai értesülések szerint Lengyelország több pénzt akar kicsikarni, mint amennyit felajánlottak neki.
Vágólapra másolva!

Ha nem sikerül lezárni az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat a mérföldkőnek számító decemberi csúcstalálkozón, a pályázó országok belépése egészen 2007-ig halasztódhat - figyelmeztette az unió soros elnöki tisztségét betöltő Dánia a tagjelölteket. Dánia a hét első felében ismertette véglegesnek gondolt pénzügyi ajánlatát a belépésre váró országokkal és Anders Fogh Rasmussen miniszterelnök kijelentette: bármely állam, amely elutasítja a javaslatot, a csatlakozás történelmi esélyét teszi kockára.

"Ha egy jelölt ország nem zárja le a tárgyalásokat a koppenhágai csúcstalálkozón, akkor a legnagyobb valószínűség szerint Bulgáriával és Romániával együtt fog csatlakozni" - idézte Rasmussen kormányfőt a Jyllands-Posten című független dán napilap csütörtöki számában.

Lengyelország: mérsékelt az EU-szavazási kedv/nagyvilag/20021128lengyelorszag.htmlEU-chat: A határnyitásra még várni kell/itthon/20021127eu.html

Az EU-tagállamok vezetői egyetértenek abban, hogy Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozhasson a jelenleg 15 állam alkotta unióhoz, vagyis három évvel később, mint az élen járó tagjelöltek, amelyek szeretnék lezárni csatlakozási tárgyalásaikat a december 12-13-i koppenhágai csúcstalálkozón, belépésüket pedig 2004-ben várják. Rasmussen azonban hozzátette: "nincs garancia" arra, hogy a következő bővítés 2007-ben megtörténik, és arra buzdította a legesélyesebb 10 pályázót, hogy fogadja el a Dánia által előterjesztett pénzügyi ajánlatot. "A jelölt országok követeléseit figyelembe vettük. Ha nem fogadják el (az indítványt), a bővítéssel könnyelműsködnek" - mondta a dán kormányfő.

A Reuters szerdán diplomáciai forrásból úgy értesült, hogy néhány pályázó ország még mindig több pénzt próbál kicsikarni. Név szerint említették Lengyelországot, a legnagyobb tagjelöltet, amely különösen hálátlannak mutatkozik a dán javaslat ismeretében.

A csúcstalálkozó után az EU két fő feladatra fog összpontosítani: az új alkotmányos szerződés megfogalmazására és az új, 2007 és 2013 közötti időszak költségvetésének megvitatására - közölte Rasmussen. Mint mondta, az unióban egységes álláspont uralkodik a tekintetben, hogy a következő bővítésre csak 2007-től kerülhet sor.

A legesélyesebb tagjelöltek, amelyek bíznak a csatlakozási tárgyalások decemberi lezárásában: Lengyelország, Csehország, Magyarország, Szlovénia, Szlovákia, Észtország, Lettország, Litvánia, valamint két szigetország, Ciprus és Málta.