Amnesty: Sárba tiporják az emberi jogokat Oroszországban

Vágólapra másolva!
A moszkvai túszdráma egy újabb megnyilvánulása az emberi jogok semmibe vételének Oroszországban - áll az Amnesty International kedden közzétett tanulmányában. A jogvédő szervezet százoldalas beszámolójában megszólalnak az orosz rendőrség brutalitásának áldozatai és olyanok is, akik évek óta keresik nyom nélkül eltűnt hozzátartozóikat. Az emberi jogok megsértői általában nem kerülnek bíróság elé Oroszországban - állítja az Amnesty International.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Tüntetés a követség előtt Fotó: Barakonyi Szabolcs

Miközben Moszkvában temetik a túszdráma áldozatait, az Amnesty International kedden nyilvánosságra hozta 102 oldalas beszámolóját arról, hogyan tiporják nap mint nap sárba az emberi jogokat Oroszországban. "A moszkvai színházban történt túszdráma egy rémisztő jele a csecsenföldi helyzet megoldatlanságának" - mondta Irene Khan, a nemzetközi jogvédő szervezet titkára. Az orosz-csecsen konfliktus kapcsán a szervezet nem akar állást foglalni, azonban azt nyilvánvalónak tartják, hogy a térségben mindkét oldalról megsértik az emberi jogokat. Az oroszországi emberi jogok védelmében az Amnesty International magyarországi egyesülete demonstrációt tartott a budapesti orosz nagykövetség előtt.

A beszámolóban egyenként, a sértettek nevével szerepelnek olyan esetek, melyek a rendőrök brutalitásáról szólnak, de megemlíti a börtönökben tapasztalható embertelen, lealacsonyító körülményeket is. Külföldieket, kisebbségieket, nőket és gyerekeket is gyakran érnek támadások.

Az Amnesty helyzetjelentése Oroszországrólhttp://web.amnesty.org/ai.nsf/Index/EUR460272002?OpenDocument&of=COUNTRIESRUSSIAN+FEDERATIONangolul

Az Amnesty tudomására jutott többek között egy orosz nő esete, akit 1999. március 5-én közlekedési rendőrök állítottak meg. A rendőrök azt feltételezték, hogy ivott, majd egy kijózanítóba vitték. Ott három tiszt és egy orvos meztelenre vetkőztette, a fejét a falba verték, és többször arcon ütötték. A hajánál fogva egy szomszédos szobába vitték, ahol négyen erőszakolták meg. A másnapi bírósági tárgyaláson hiába próbálta elmondani, hogy mit tettek vele, a bíró félbeszakította azzal, hogy ne sértegesse a rendőröket. A nő panaszt nyújtott be, és két évvel később a bíróság az egyik tisztet bűnösnek találta előre megfontolt testi sértés bűntettében, de amnesztia miatt azonnal elengedték. Két másik tiszt felfüggesztett büntetést kapott, és két évig nem dolgozhattak rendőrként. A bántalmazott nő ügyvédje fellebbezett az ítélet ellen.

Forrás: ORIGO
A fiát kereső orosz férfi Fotó: Amnesty International

Oroszországban egyre gyakoribb, hogy emberek nyom nélkül tűnnek el, Csecsenföldön például 1999 óta többszáz oroszt nyilvánítottak eltűntnek. Szintén a jogvédőkhöz fordult egy férfi, Astemir Murdalov, aki 2001 januárja óta keresi fiát, de hiába ír bármelyik hatóságnak, sehol nem kap segítséget.

Egy 51 éves tanárt 2000 márciusában vittek magukkal a rendőrök Groznijban. A rendőrségen megverték, arra kényszerítették, hogy megegye a saját haját, és forró vassal égették meg. "Azt mondták, hogy levágják a fejem" - mesélte a férfi az Amnestynek. A rendőrök végül a férfi bal fülét vágták le, de azzal fenyegették, hogy nemsokára a fejére is sor kerül. Az 51 éves tanár ügyében indult vizsgálatot azzal zárták le Oroszországban, hogy nem sikerült azonosítani az elkövetőket.

Az Amnesty helyzetjelentését az oroszországi jogsértésekről a napokban eljuttatták orosz képviselőkhöz, és abban bíznak, hogy az orosz kormányhoz is eljut - mondta az [origo]-nak Fodor Márk, az Amnesty International Magyarország elnöke. A budapesti nagykövetségnek is át akarták adni a szervezet magyar tagjai, de a kapuban megjelenő követségi munkatárs csak annyit mondott, hogy "nem veszünk át semmit", és hátat fordított. A kapuban, illetve a járdán pedig a követség előtt posztoló rendőrök nem engedték, hogy otthagyják a papírköteget.