Kíméletesen bánnak a foglyokkal Guantánamón

Vágólapra másolva!
Nem bánnak rosszul a foglyokkal a kubai Guantánamói-öbölben lévő amerikai támaszponton, a láncok és a rendszeres kihallgatások ellenére rendes élelmet kapnak, tisztálkodhatnak és Koránt olvashatnak az elfogott harcosok - közölte a telephelyről szombaton szabadon engedett három volt afgán gyanúsított. A guantánamói tábort az afganisztáni hadműveletek után létesítették, az első foglyok augusztusban érkeztek a támaszpontra.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Az elengedett foglyok (Fotó: EPA)

Két, valószínűleg hetvenes éveiben járó és egy 35 éves afgán fogoly személyében először osztották meg a médiával szemtanúk a csúcsbiztonságú büntetőtábor belső életét. A foglyokat szombaton engedték szabadon, vasárnap szállították vissza Afganisztánba, és kedden adták át az afgán hatóságoknak. Jelenleg a kabuli katonai kórházban lábadoznak biztonsági emberek felügyelete alatt, és ártatlannak mondják magukat.

A volt foglyok elmondták, hogy amerikai fogvatartóik rendesen bántak velük, bár celláikon kívül a biztonsági intézkedések miatt láncra voltak verve. Rendszeresen több órán keresztül kihallgatták és arról kérdezgették őket, milyen kapcsolatban álltak a tálibokkal, voltak-e tálib szimpatizánsok a rokonaik között, kaptak-e fegyvereket a táliboktól.

A beszámolókból kiderül, hogy a guantánamói foglyok naponta ötször mosakodhatnak, elegendő élelmet kapnak, és szabadon gyakorolhatják vallásukat: imádkozhatnak, Koránt olvashatnak. Szabadon engedésükkor mindannyian egy kék táskát, egy dzsekit és egy hosszúnadrágot kaptak.

A három afgán azóta nem látta családját, amióta az afgán, illetve amerikai katonák letartóztatták, majd a kubai táborba deportálták őket. A harmadik afgán, a 35 éves Dzsan Mohamed elmondta: a tálibok annak idején erőszakkal besorozták egyik alakulatukba, és még tavaly, Kunduz ostrománál került hadifogságba, majd az amerikai hatóságok kezére. Az amerikaiak elengedtek egy pakisztáni férfit is, Mohammed Szagírt. Őt Pakisztánba érkezése után kihallgatták a pakisztáni titkosszolgálat emberei.

A guantánamói tábort az afganisztáni hadműveletek után létesítették, az első 34 fős fogolyszállítmány augusztus 5-én érkezett a támaszpontra. A támaszponton őrzött személyeket nem tekintik hadifoglyoknak, hanem a külön számukra kitalált "külföldi harcos" kategóriába sorolják őket. Nemzetközi emberjogi szervezetek többször megvádolták az Egyesült Államokat, hogy embertelen bánásmódban részesítik a foglyokat, és nem biztosítják számukra az őket megillető jogi védelmet. Kamal Huszein, az afganisztáni emberi jogokkal foglalkozó ENSZ-megfigyelő az országban tett négynapos látogatása végén kabuli sajtóértekezletén úgy vélekedett, kívánatos lenne egy vizsgálat a guantánamói támaszponton, hogy megbizonyosodjanak a foglyok őrizetben tartásának valós körülményeiről.