Robbanás az elfoglalt moszkvai színháznál

Vágólapra másolva!
Több száz túszt - köztük 20 külföldit - tartanak fogva csecsen fegyveresek annál a moszkvai színháznál, amelynél csütörtök reggel robbanás történt. A körülbelül ötven túszejtő az orosz csapatok kivonását követeli Csecsenföldről. Egy kiszabadult túsz szerint több mint ezren vannak az épületben. A színházban hajnalra már feszült a helyzet, sokan attól tartanak, hogy megismétlődik a sikertelen bugyonovszki szabadítási kísérlet, amelyben 1995-ben 166 ember halt meg.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Az orosz csapatok a színháznál Fotó: EPA

Ötven csecsen fegyveres legalább hétszáz embert ejtett túszul szerda este Moszkva kultúrpalotájában egy musical előadás alatt. A túszok számáról nincs pontos adat, valószínűleg 550 ember van továbbra is a csecsen terroristák fogságában van. Az öngyilkos terroristák az épület felrobbantásával fenyegetőznek, amelyet már alá is aknáztak - jelentette az AFP, a csecsenföldi orosz fennhatóság ellen harcoló csecsen lázadók honlapjára, kavkaz.org-ra hivatkozva. A csecsen fegyveresek az orosz csapatok azonnali kivonását követelik Csecsenföldről, és elmondásuk szerint készek meghalni az ügy érdekében - írja a BBC a támadók szóvivőjét idézve.

A színháznál csütörtök reggel robbanást lehetett hallani. Azt még nem tudni, hogy pontosan mi történt, és hogy az oroszok által körülzárt épületen kívül, vagy belül történt-e a detonáció. A túszok arról számoltak be mobiltelefonon, hogy fogvatartóik testére pokolgépek vannak erősítve, és több robbanószerkezetet helyeztek el az épületben. A biztonsági erők által körülzárt épület mellett megjelentek a túszok hozzátartozói is. Szergej Jasztrzsembszkij, az orosz elnök információs ügyekben illetékes tanácsadója az éjszaka kizárta, hogy az akciónak egyelőre lennének halottai, vagy súlyos sebesültjei.

A csecsen szakadár Kavkaz-Center hírügynökség szerint a terroristákat Movszar Barajev vezeti, annak az Arbi Barajev hadúrnak a fivére, aki tavaly esett el a csecsenföldi harcokban.

A túszok számáról ellentmondó információk vannak. Egyes hírek szerint már közel 150 embert elengedtek, gyermekeket, terhes nőket és a muzulmán vallásúakat. Állítólag további 50 foglyot engednének el, ha a helyszínre érkezne Ahmad Kadirov hivatalos csecsenföldi vezető. Emellett többen meg tudtak szökni a rajtaütés pillanataiban. Közöttük van a támadás estéjén előadott zenés játék producere is, aki egy első emeleti ablakból ugrott ki, s aki, mivel az ugrás során megsérült a lába, jelenleg kórházi ápolásra szorul. A támadók kezdetben megengedték, hogy a túszok mobilon értesítsék a hozzátartozóikat, hogy mi történt velük.

Moszkvai követségi beszámolók szerint mintegy 20 külföldi -amerikai, brit, német, osztrák, ausztrál holland - van a túszok között. A moszkvai magyar nagykövetséghez csütörtök reggelig nem érkeztek olyan információk, hogy magyar állampolgárokat is fogva tartanának.

Egy túsz, Marija Skolnyikova orvosnő szerint nem felel meg a valóságnak az a korábbi hír, hogy a támadók körülbelül 150 embert elengedtek volna. A túszok saját számlálásai szerint még mindig több mint ezren vannak az épületben. Skolnyikova szerint csak néhány gyereket, terhes nőt és egy cukorbeteg fiatalembert engedtek szabadon.

Aszlanbek Aszlahanov csecsen parlamenti (alsóházi) képviselő két közvetítési kísérlete kudarcot vallott: a túszejtők neki is azt mondták, minden engedményt kizárva, hogy vagy sikerül megállítaniuk a csecseföldi háborút, vagy - túszaikkal együtt - hősi halált halnak.

Egész Oroszországban megerősítették a stratégiai fontosságú épületek védelmét, nem zárható ugyanis ki, hogy nem elszigetelt akcióról, hanem egy támadássorozat kezdetéről van szó. A Borisz Jelcin elnök elleni 1993-as parlamenti lázadás óta először katonai járművek haladnak a moszkvai utcákon, és a rendőrség szinte minden autót leállít ellenőrzésre. Lezárták a Kreml környékét, köztük a Vörös teret is.

A túszok sikertelen szabadítási kísérlettől tartanak

A hatóságok kiürítették a Melnyikov utcai kultúrpalota mellett lévő kórházat, és tanítási szünetet rendeltek el a környékbeli iskolákban. A színházban hajnalra már igen feszült lett a helyzet: a fegyveresek elszedték a foglyoktól a mobiltelefonokat, s egyre kínzóbb az ivóvíz szűkössége. A hatóságok élelmet szállíttattak a körülzárt épülethez, de egyelőre nem tudni, hogyan fogják azt a foglyokhoz juttatni.

Forrás: EPA
Movszar Barajev, a feltételezett vezető Fotó: EPA

Az orosz hírközlő szervek szerint a biztonsági szolgálat legfőbb szempontja, hogy kímélje a túszok életét. A túszok azonban - mint erről egyikük, egy kardiológusnő beszámolt, még mielőtt a fegyveresek a mobiltelefonokat elvették volna - attól tartanak, hogy megismétlődik az 1995-ös, véresen sikertelen bugyonovszki szabadítási kísérlet. 1995 júniusában 166 ember halt meg, amikor a biztonsági erők megrohamozták a Sámil Bászájev vezette, közel 1500 foglyot hatalmában tartó fegyveres csoportot.

Az orosz hatóságok attól tartanak, hogy a moszkvai támadás nem elszigetelt, hanem nagyszabású terrortámadások sorozatának első esete csupán. Az épület közelében lévők több ízben is lövéseket hallottak; a támadók internetes honlapja szerint lelőttek egy rendőrt, aki megközelítette a színház főbejáratát.

Vlagyimir Putyin orosz elnök bizonytalan időre elhalasztotta küszöbönálló berlini és portugáliai látogatását a szerda esti moszkvai túszejtő támadás miatt.

Eközben egyre több kritika éri a biztonsági szerveket a média, a közvélemény és politikusok, köztük Vlagyimir Lukin duma-alelnök részéről. Továbbra sem tisztázott, hogy a terroristák hogyan tudtak ennyi fegyvert Csecsenföldről Moszkvába csempészni, illetve hogy a dzsipeken érkezett támadók miként tudtak zavartalanul bejutni a színházba.