Bush aláírta az Irak elleni határozatot

Vágólapra másolva!
George Bush amerikai elnök szerdán aláírta azt a határozatot, amelyben a kongresszus nagy többséggel felhatalmazta őt, hogy ha szükségesnek ítéli, háborút indíthasson Irak ellen.
Vágólapra másolva!

Az elnök a Fehér Házban mintegy száz törvényhozó jelenlétében írta alá a határozatot, amelyet előtte rövid beszédében a nemzet egységes szándékának jelképeként méltatott. "Még nem rendeltem el a katonai erő alkalmazását. Remélem nem lesz rá szükség. Szükséges viszont, hogy szembeszálljunk az Irak jelentette fenyegetéssel, bármilyen eszközt követeljen meg az. Az iraki rezsim vagy felszámolja tömegpusztító fegyvereit a béke érdekében, vagy pedig az Egyesült Államok egy globális koalíció élén lefegyverzi ezt a rezsimet. Ha bárki kételkedne nemzetünk elszántságában, ha okosan jár el, nem teszi azt próbára" - mondta George Bush.

Az elnök beszédében kitért arra, hogy Szaddám Huszein 1991-ben eredetileg 15 napot kapott az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy feltárja, milyen tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik, s ennek a kötelezettségének a teljesítését immár 4199 napja tagadja meg. Bush elnök leszögezte, hogy Iraknak először is pontosan és hiánytalanul számot kell adnia vegyi, biológiai és nukleáris fegyverkészleteiről vagy a gyártáshoz szükséges alapanyagokról, valamint rakétáiról és más hordozó eszközeiről. A fegyverzetellenőrök bármilyen helyet előzetes bejelentés és késedelem nélkül, bármikor felkereshetnek, mozgásukat nem korlátozhatják.

Bush szabad kezet kapott Irak ellen/nagyvilag/20021010busht.html

Az elnök az elvárások között említette továbbá, hogy az iraki illegális fegyverkezés esetleges szemtanúi a nem hivatalos külföldön tanúskodhassanak és a családtagjaik is külföldre távozhassanak, hogy ne érhesse el őket Szaddám Huszein megtorló keze.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán nyílt vitát kezdett Irak ügyében az el nem kötelezett országok kezdeményezésére. Az Irak elleni katonai fellépést elutasító el nem kötelezettek sérelmezték, hogy a véleményüket nem kérik ki a világszervezetben.