Az USA a katari légitámaszpontot használna

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat a katari kormánnyal annak érdekében, hogy ez utóbbi engedélyezze számára a Perzsa(Arab)-öböl menti országban fekvő al-Udeid légitámaszpont használatát, ha bekövetkezne az Irak ellen kilátásba helyezett amerikai katonai fellépés.
Vágólapra másolva!

A tárgyalásokról Tim Scott ezredes, a katari légitámaszpontra vezényelt amerikai csapatok parancsnoka számolt be szerdán a létesítményt felkereső újságíróknak. A Perzsa(Arab)-öbölben fekvő kis arab ország - amely a világ harmadik legnagyobb földgáztartalékával rendelkezik - közel fekszik Irakhoz, ezért előnyös lenne az amerikai harci gépeknek, ha onnan indulhatnának Irak elleni bevetéseikre.

Katar a hivatalos nyilatkozatokban ellenzi az Irak elleni katonai fellépést, de az öböl menti országokban akkreditált diplomaták szerint Dohának sok előnye származna abból, ha behízelegné magát az egyetlen világhatalom, Egyesült Államok kegyeibe - jegyezte meg a Reuters. Tavalyi afganisztáni hadművelete során az amerikai hadsereg már igénybe vette a katari fővárostól 45 kilométerre nyugatra fekvő légitámaszpontot.

Az Egyesült Államok több támaszpontot tart fenn a Perzsa(Arab)-öböl térségében, főleg Bahreinben, Kuvaitban és Szaúd-Arábiában. Az al-Udeid légibázist három évvel ezelőtt kezdte kifejleszteni, de a munkálatok tavaly novemberben - a szaúdi elutasítás után - gyorsultak fel igazán.

Az Egyesült Államok mintegy 1,4 milliárd dollárt költött a támaszpont kibővítésére: a decemberig tartó munkálatok révén al-Udeidet jelentős támaszponttá és csapatösszevonási körletté fejlesztik fel. Az al-Udeid alkalmas mindenféle repülőgép - beleértve a B-52-es bombázók - fogadására, és a Közel-Kelet egyik leghosszabb, 4,5 kilométeres kifutópályájával rendelkezik. Három földalatti hangárjában összesen 120 harci gép fér el. Teljes kiépítése után a támaszpont 10 ezer katona fogadására is képes lesz.

ommy Franks amerikai tábornok vezetésével az amerikai központi parancsnokság mintegy 600 tagja novemberben várhatóan hadgyakorlatot tart Katarban. Washington fontolgatja a központi parancsnokság állandó odaköltöztetését is. A központi parancsnokság ellenőrzi az amerikai katonai jelenlétet 25 közel-keleti, közép- és délnyugat-ázsiai, illetve észak-afrikai országban, beleértve a Perzsa(Arab)-öböl térségét és Afganisztánt is.