Jelentős hiányosságok a csatlakozás előtt

Vágólapra másolva!
Az EU-tagságra való felkészülésben tapasztalható jelentős hiányosságok ellenére 2004-re készen fog állni a csatlakozásra a tíz tagjelölt ország. Ezt a brüsszeli bizottság állapítja meg legfrissebb teljesítményértékelő jelentéstervezetében, amelyet szerdán hoznak nyilvánosságra.
Vágólapra másolva!

A tervezet egy másolatát az AFP hétfőn megszerezte és részleteket közölt belőle. "Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia teljesíti a politikai követelményeket és a tervezett menetrend szerint eleget fognak tenni a gazdasági és a közösségi joganyagra vonatkozó kritériumoknak is" - közli a bizottság, és azt javasolja, hogy ez év végére fejezzék be a csatlakozási tárgyalásokat ezekkel az országokkal, így 2003 tavaszán alá lehet írni velük a csatlakozási szerződést.

E jelentéstervezetet a 15 tagországnak az unió október 24-25-i brüsszeli csúcstalálkozóján kell elfogadnia. A december 12-13-i koppenhágai csúcstalálkozóig - amelyen hivatalossá kell tegyék az európai építkezés történetének legjelentősebb bővítését - már nem is készül további teljesítményértékelés.

A jelentésben a bizottság súlyosan elmarasztalja Lengyelországot lemaradásaiért, különösen az élelmiszer- és a környezetbiztonság tekintetében. Felszólítja az összes tagországot, hogy folytassa a küzdelmet a korrupció, a visszaélések és a gazdasági bűnözés ellen. A bizottság szerint ha az EU úgy ítéli is meg, hogy a tíz jelölt képes teljesen betagozódni az unió piacgazdasági rendszerébe, nemzeti iparuk átalakítására további erőfeszítéseket kell tenni. Ezért Brüsszel azt tervezi: a csatlakozásig szigorúan és kimerítően ellenőrzi, hogy a tagjelöltek teljesítik-e kijelölt feladataikat, és Günter Verheugen bővítési biztos a belépés előtt három hónappal beszámol erről egy átfogó jelentésben.

A bizottság a csatlakozási szerződésekbe bele akar venni bizonyos, két évre szóló biztonsági záradékokat, amelyekben például védelem alá helyezik egyes termékek piacát az unióban.

Ciprussal kapcsolatban a bizottság felszólítja a sziget görög és török közösségének vezetését, valamint Törökországot, hogy közös erőfeszítésekkel ez év végéig szüntessék meg a területi megosztottságot.

Amint várható volt, Brüsszel most sem javasol semmilyen időpontot az Ankarával való csatlakozási tárgyalások megkezdésére. Üdvözli, hogy az ország jelentős fejlődést ért el a demokrácia kiteljesítésében, például idén nyáron eltörölte a halálbüntetést, és kulturális jogokat adott a kurdoknak. Mégis, Törökország nem teljesíti maradéktalanul a politikai követelményeket - állapítják meg, és példaként a kínzás visszatérő alkalmazását említik.

Ennek ellenére az Európai Bizottság bátorítja Törökországot, hogy továbbra is pályázzon a tagságra, és felajánlja neki, hogy az unió növelni fogja az ország pénzügyi támogatását, és az 2006-ra meg is kétszereződhet.

Bulgária és Románia nem vehet részt a 2004-es bővítési hullámban, a bizottság szerint csatlakozásuk irányadó dátumának meg kell maradnia a 2007. évnek.