Nem tett vallomást Hágában a délszláv tudósító

Vágólapra másolva!
A hágai Nemzetközi Törvényszék hamarosan dönt arról, hogy kényszeríthetik-e vallomástételre a Washington Post korábbi délszláv tudósítóját. A lap munkatársát már beidézték a bíróságra, de nem volt hajlandó vallomást tenni, arra hivatkozva, hogy a háborús tudósítók és informátoraik veszélybe kerülhetnek, ha szemtanúként kezelik őket.
Vágólapra másolva!

Jonathan Randalt, a Washington Post korábbi tudósítóját azzal kapcsolatban idézték be a hágai Nemzetközi Törvényszékre, hogy egy 1993-as cikkében a boszniai Szerb Köztársaság korábbi miniszterelnökére, Radoslav Brdjaninra hivatkozott, amint azt mondta, hogy mindenkit el kell üldözni, aki nem szerb. Brdjanin jelenleg vádlott a volt délszláv vezetők ellen indult perben.

Az újságíró mellett kiálló szakmai szervezet azt kéri a bíróságtól, hogy tudósítókat csak végső esetben, más lehetőség híján kérjenek fel tanúskodásra, és csak akkor, ha a vallomás perdöntő lehet. A szakmai szervezet ügyvédje szerint a tudósítók veszélybe kerülhetnek, ha a bűnözők ellen vallomástételre kényszeríthetik őket. Floyd Abrams ügyvéd a New York Times, az AP hírügynökség, a CNN, a BBC és a volt Jugoszlávia területén működő hírügynökségek nevében beszélt, és kérte a bíróságot, hogy hozzon precedens értékű határozatot a tudósítók tanúskodásával kapcsolatban.

Jonathan Randal csütörtökön nem jelent meg a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt, mert szerinte az újságírókba vetett bizalom rendülne meg azzal, ha nemzetközi bíróságon tanúskodna arról, amit tudósítóként mondtak el neki. A bíróság azonban akár börtönbüntetést vagy magas pénzbüntetést is kiszabhat rá, amiért semmibe vette az idézést - írja a BBC.

A bíróság előtt tegnap bűnösnek vallotta magát emberiség elleni bűncselekmény elkövetésében Biljana Plavsic, a boszniai szerbek volt elnöke. Plavsic az első magas rangú balkáni politikus, aki elismeri bűnösségét a törvényszék előtt. A hágai testület háborús és emberiség elleni bűnökkel, valamint népirtással vádolja Milosevicet a délszláv háborúk három nagy konfliktusa kapcsán tavaly kezdett eljárásban. A hágai testület most a pernek az 1991-1995-ös horvátországi és az 1992-95-ös boszniai háborúra vonatkozó részét tárgyalja.