Szerbia: kettészakadt a DOS frakciója

Vágólapra másolva!
Kettészakadt szerdán a szerbiai kormányzó pártkoalíció (DOS) parlamenti képviselőcsoportja: külön frakciót alakítottak a milosevici uralmat megdöntő szövetség azon, többségben lévő pártjai, amelyek nem támogatják Vojislav Kostunica jugoszláv államfőt, a vasárnapi köztársasági elnökválasztás legesélyesebbnek tekintett jelöltjét.  
Vágólapra másolva!

Cedomir Jovanovic, a DOS frakcióvezetője bejelentette, hogy az új képviselőcsoportnak DOS-Szerbia Reformja lesz a neve. A frakciónak minden DOS-os párt a tagja, kivéve az Új Szerbiát (NS), a Vajdasági Reformpártot (RV), a Demokratikus Centrumot (DC) és a Demokratikus Alternatívát (DA). Ez utóbbi négy pártnak összesen 22 mandátuma van, ezért a DOS-Szerbia Reformjának még így is kényelmes, 154 fős többsége marad 250 fős törvényhozásban.

Az NS már rég szembekerült a DOS többi pártjával, és a velük rivalizáló államfő mellé állt. Az RV, a DC és a DA a hét végén döntött arról, hogy a vasárnapi elnökválasztáson Kostunicát támogatják. A DOS 17 tagpártja közül 11 (közöttük a Vajdasági Magyar Szövetség) a másik esélyes elnökjelöltet, Miroljub Labus szövetségi miniszterelnök-helyettest biztosította támogatásáról, illetve két párt, az Új Demokrácia és a Szerbiai Kereszténydemokrata Párt mindkét jelöltet elutasította.

A DOS szerdai döntése nem meglepő. Politikai elemzők egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a választási kampány során kialakult nézeteltérések a DOS-on belül előrevetítik a szövetség végleges kettészakadását a Kostunica és a vele versengő Zoran Djindjic szerb kormányfő köré csoportosuló politikai erőkre. Jovanovic közölte a Betával, hogy új frakciója szavatolni fogja annak a politikának a véghezvitelét, amelyet az elmúlt két évben folytatott a párttömörülés.

Az új frakció 13 pártja teljes mértékben támogatja a köztársasági kormány politikáját, és szorgalmazza a társadalmi reform folytatását - mondta. A DOS a 2000 decemberében 176 helyett szerzett a köztársasági parlamentben. Idén augusztusban a párttömörülés megvonta a jugoszláv elnök vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) 45 parlamenti mandátumát, és a többi DOS-os párt "tartaléklistán" lévő képviselőjével töltötte fel a hiányzó helyeket.