A baloldal győzött Svédországban

Vágólapra másolva!
A szavazatok közel 100 százalékának összeszámolása után kiderül, hogy a baloldali-zöld pártszövetség győzött a svéd választáson. Persson kormányfő örömét fejezte ki amiatt, hogy országában nem folytatódott az az európai irányvonal, amelyben a baloldali kormányokat leváltják a választásokon 
Vágólapra másolva!

Svédországban a szavazatok lényegében 100 százalékának összeszámlálása után az derült ki, hogy a Persson vezette Svéd Szociáldemokrata Munkáspárt (SAP) a Zöld Környezetvédő Párttal (MpG) és a Baloldali Párttal (VP) együtt ezentúl 191 hellyel rendelkezhet a 349 fős parlamentben. Ez a koalíció a szavazatok összesen 53 százalékát szerezte meg a voksoláson az ellenzék 43,8 százalékával szemben. Az ellenzék négy középjobb pártja - a Mérsékelt Koalíciós Párt (MS), a Centrumpárt (CP), a liberális Néppárt (FP) és a Kereszténydemokrata Párt (Kd) - 158 helyet mondhat magáénak a Riksdagban. Perssonék 40, a VP 8,4, az MpG 4,6 százalékot szerzett, míg az MS 15,1, az FP 13,4, a CP 6,3, a Kd pedig 9,1 százalékot.

Magas - 79 százalékos - volt a részvételi arány is. A 6,7 millió szavazásra jogosult lakos voksai közül nem számolták még meg azt a 60-90 ezret, amelyek levélben érkeznek a választási bizottsághoz.

Az előző választásokhoz képest a szociáldemokraták 3,6 százalékot erősödtek, a zöldek ugyanennyit gyengültek - derül ki a nem hivatalos adatokból. A liberálisok csaknem 9 százalékot javítottak, míg a mérsékeltek majdnem nyolcat, a kereszténydemokraták közel hármat rontottak 1998-hoz képest.

Göran Persson svéd kormányfő szerint vasárnapi újraválasztásával koalíciója megtörte a kormányleváltások európai trendjét, és sikerét a következő hét végén a német szociáldemokraták is követik. Persson az eredmény ismeretében meghatottnak, de nem meglepettnek mondta magát, pedig a választás előtti közvélemény-kutatások lényegében egyforma esélyt jósoltak a két pártkoalíciónak. A kormányfő pártja ráadásul a koalíciós együttműködést feltételekhez kötő környezetvédők esetleges távolmaradása esetén is valószínűleg kormányon maradhat.

A kormányfő úgy vélte, pártjaikra adott voksainak tanúsága szerint a lakosság az adócsökkentések elé helyezte a jóléti feltételek és az oktatás színvonalának növelését - a jobboldal főként az adók visszafogásával kampányolt. Persson megerősítette, hogy a zöldeken és a volt kommunistákon kívül más pártokkal is tárgyalnak az esetleges együttműködésről.

Külön kifejezte örömét a miniszterelnök amiatt, hogy országában nem folytatódott az az európai irányvonal, amelyben a baloldali kormányokat leváltják a választásokon. A svéd diadalt az európai baloldal sikerének is nevezte.

A hírügynökségek megjegyzik, hogy Svédországban hiányzik az a más országokban az elmúlt években megerősödött jobboldali politikai áramlat, amely a bevándorlás szigorítására építve jelentősen növelni tudta népszerűségét.

Bo Lundgren, az ellenzéki Mérsékelt Konzervatív Párt vezetője csalódottnak mondta magát a választási vereség miatt, de kijelentette, megmaradnak erős ellenzéknek. "Nem dobjuk be a törülközőt. Szükség van ránk Svédországban" - mondta Lundgren.