Izrael megtámadta a gázai kikötőt

Vágólapra másolva!
Szombat hajnalban izraeli hadihajók rakétákat lőttek ki a palesztin vízirendőrség gázai bázisára. A támadásban két palesztin hajó semmisült meg. Az egyik hajó, amelyet partőrzési célokra használtak, kapcsolatban állhatott egy fegyvercsempészeti akcióval- közölte az izraeli hadsereg.
Vágólapra másolva!

Az izraeli hadsereg állítása szerint azért támadták a tengerészeti célpontokat, mivel az izraeli határállomás katonáit ért szerdai támadás egyik résztvevője a tengerészeti rendőrséghez tartozott. A szerdai támadásban négy izraeli katona vesztette életét, valamint a két palesztin fegyverest lelőtték. A támadásért utólag a Hamasz szélsőséges iszlám mozgalom vállalta a felelősséget.

Palesztin biztonsági források egy üzemanyag-tároló lerombolásáról is hírt adtak. A haditengerészeti támadás azután történt, hogy Palesztin Hatóság letartóztatott az izaeliek által felelősnek megjelölt három tisztviselő közül kettőt, akik a palesztin területekre próbáltak fegyvereket csempészni egy szállítóhajón. A BBC szerint a három gyanúsított közül ketten a palesztin tengerészeti rendőrség tisztjei.

A Vörös-tengeren január 3-án fegyverszállítmánnyal a fedélzetén feltartóztatott Karin-A teherhajó kapitánya, Omar Akaui korábban a Gindalla kapitánya volt, és a Karin főgépésze korábban szintén az éjjel kilőtt Gindallán szolgált. A Palesztin Hatóság tagadja, hogy tudott volna a január 3-án az izraeli haditengerészet által a Vörös-tengeren elfogott, csempészett fegyverekkel megrakott szállítóhajóról. Ennek ellenére vizsgálóbizottságot állítottak fel, amely ugyanazt a három palesztin tisztviselőt vádolta meg, mint az izraeliek korábban. Szombaton palesztin tisztviselők kijelentették, hogy a vádlottak közül kettőt letartóztattak, míg a harmadikat keresik még. A letartóztatásokat az Egyesült Államok üdvözölte, míg Izraelben szkeptikusan fogadták a hírt. Raanan Gissin, Sharon miniszterelnök szóvivője azt mondta az eseményekkel kapcsolatban: "A Palesztin Hatóság bizonyos vezetőinek letartóztatása mindössze Jasszer Arafat azirányú próbálkozása, hogy kimentse magát a közvetlen felelősség alól.

Izrael szerint Arafat és más vezetők állnak a fegyvercsempészeti ügyek mögött. A Palesztin Autonómiát létrehozó 1996-os oszlói megállapodások szerint a Palesztin Hatóságnak tilos a rendőrsége által használható kézifegyvereken kívül bármilyen fegyver beszerzése.